Total laparoskopik histerektomi ve total abdominal histerektomi yapılan premenopozal ve klimakterik dönemdeki hastalarda seksüel fonksiyonların karşılaştırılması
Comparison of sexual functions in premenopausal and climacteric patients undergoing total laparoscopic hysterectomy and total abdominal hysterectomy
- Tez No: 613054
- Danışmanlar: DR. DİLEK UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç. Çalışmamızda laparoskopik ve abdominal histerektomi yapılan hastaların cinsel işlevine ilişkin avantajlarının ve potansiyel belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Araştırmamıza Temmuz 2015 - Aralık 2018 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran; benign nedenlerle premenopozal ve klimakterik dönemde TLH (n=49), TAH (n=139) operasyonu yapılan hastalar dahil edildi. Hastaların operasyon sonrası cinsel işlev durumu ve bunu etkileyebilecek değişkenler retrospektif olarak değerlendirildi. Veriler SPSS ile uygun istatistik yöntemlerle analiz edilmiş, p0,05). TLH grubunda ev hanımı sıklığı, TAH grubunda ise işçi sıklığı diğer gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazladır (p=0,03). Gravida sayısı TLH grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazladır (p=0,046). TLH ve TAH gruplarının FSFI ve alt başlıklarından aldıkları puanlar değerlendirildiğinde, sırasıyla; istek 4,3-3,6, uyarılma 5,2-4,5, ıslanma 5,2-4,3, orgazm 4,8-4,1, tatmin 5,1-4,2, ağrı 5,0-4,1, toplam puan 29,6-24,5'tir. TLH grubunun FSFİ ve alt başlıklarından aldığı bütün puanlar, TAH grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0,05). Benzer olarak gravida sayısı 3 ve üzerinde olan hastalarda istek puanı TLH grubunda daha yüksek fakat istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of our study was to determine the advantages and potential disadvantages of sexual function in patients undergoing laparoscopic and abdominal hysterectomy. Method. In this study, the postoperative sexual function status of the patients who underwent TLH or TAH in premenopausal and climacteric period due to benign reasons who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology of Ataturk Training and Research Hospital of İzmir Kâtip Celebi University between July 2015 and December 2018 were evaluated retrospectively. The data were analyzed by SPSS with appropriate statistical methods and p 0.05). In the TLH group, the frequency of housewives was significantly higher than in the TAH group (p = 0.03). The number of gravida was significantly higher in the TLH group (p = 0.046). When the scores of TLH and TAH groups from FSFI and subheadings were evaluated, it was found that; request 4,3 - 3,6, arousal 5,2 - 4,5, wetting 5,2 - 4,3, orgasm 4,8 - 4,1, satisfaction 5,1 - 4,2, pain 5,0 - 4,1, the total score is 29,6 - 24,5. All the scores obtained from the FSHI and subheadings of the TLH group were significantly higher than the TAH group (p 0.05). Similarly, the desire score was higher in the TLH group but not statistically significant in patients with a gravida number of 3 or more (p> 0.05).