Muğla bölgesindeki eczanelere başvuran kronik hastalığı olan bireylerden tıbbi bitki kullanımı konusunda bilgi alınması
Data collection of medicinal plant use in individuals with chronic diseases admitted to pharmacies at Muğla province
  1. Tez No: 613085
  2. Yazar: AHMET FARUK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜRA BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bitkisel ürünlerin tedavi amacıyla kullanılması binyıllar öncesine dayanmaktadır. Günümüzde de hala devam eden bitkisel ürünlerin kullanımı, özellikle son yıllarda artmıştır. Bitkisel tedavi her ne kadar olumlu sonuçlar verse de bu ürünleri bilinçsiz şekilde kullanılması istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle bu ürünlere hemen her yerde rahatça ulaşılabilmesi, bitkisel ürünlerin kullanımını arttırmaktadır. Kronik hastalığı bulunan kişiler, bu ürünleri çoğu zaman doktorlarına ya da eczacılarına danışmadan kullanmaktadır. Ancak kronik hastalığı olan bireylerde düzenli kullandıkları ilaçlar ile bitkisel ürünlerin etkileşimi tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle çalışmada eczanelere başvuran kronik hastalığı olan bireylerde tıbbi bitki kullanımı konusunda bilinç düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Muğla'da yer alan eczanelere başvuran 115 kronik hastalığı bulunan bireyler üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu anket çalışmalarının bulguları sonucunda eğitim durumu ve yaş değişkenlerinin bitkisel ürün kullanımında istatistiksel olarak önemli bir faktör olmadığı görülmüştür. Ayrıca doktorların ve hastaların bitkisel ürünleri kullanımı konusunda bilinçlenmeleri gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of herbal products for therapeutic purposes dates back a thousand years. The use of herbal products, which are still continuing today, has increased especially in recent years. Although herbal treatment gives positive results, unconscious use of these products may cause unwanted results. Especially the fact that these products can be easily reached almost everywhere increases the use of herbal products. People with chronic diseases often use these products without consulting their doctor or pharmacist. However, the interaction of medications regularly used by chronic patients with herbal products can have dangerous consequences. For this reason, the aim of this study was to measure the level of awareness of the use of medicinal plants in individuals with chronic diseases. For this purpose, 115 chronic patients who applied to pharmacies in Muğla were surveyed. As a result of the results of these surveys, it was found that educational status and age variables were not statistically significant factors in the use of herbal products. It was also understood that doctors and patients should be aware of the use of herbal products.