Farklı spor dallarında faaliyet gösteren sporcuların ivmelenme süratlerinin incelenmesi
The athlets who are in the activity at different sport branches research the comparison of sprinting
- Tez No: 613090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, farklı spor dallarında faaliyet gösteren sporcuların ivmelenmesüratlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler Darıcaspor (17) ve Körfezspor (21)futbol, Kocaeli Üniversitesi (15) ve Sakarya Üniversitesi (9) hentbol takımlarındaoynayan toplam 62 erkek sporcu üzerinde yapılan ölçümlerle elde edilmiştir.Boy ölçümleri holtaine marka stadiometre ile, kilo ölçümleri tanita markavücut yağ analizatörü ile, dikey sıçrama ölçümleri digital jumpmetreyle, 10 ve 30 mölçümleri new test marka fotoselle ölçülmüş; yaş ve antrenman yaşı ise adaylarasorularak elde edilmiştir.Elde edilen veriler SPSS 7,5 paket programında Mann-Whitney U veKruskal-Wallis H testleri ile analiz edilmiştir.Spor dallarına ve takımlara göre ayrı ayrı yapılan istatistik analizlersonucunda fiziksel özellik parametreleri, on metre ve otuz metre sonuçlarında 0,05ve 0,01 düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Kaliteli sürat çalışmalarında yüklenmenin doğru belirlenmesi için, farklı yaş,spor dalı ve cinsiyetlerde ardışık sprintlerde ivmelenme süratinin korunma düzeyininbelirlenmesi zorunlu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to research the comparison sprinting of athleteswho are in the activity at different sport branches. The datas of the study were takenfrom the football players of Darıcaspor (17), Körfezspor (21) and handball players ofKocaeli University (15), Sakarya University (9).The measurements of the height was taken by holtaine stadimetre, weight wasmeasured by tanita body oil analyzer, vertical jumping was measured by digitaljumpmetre, 10 and 30 meter sprinting were measured by new tes photocell. Age andtraining experiences were taken by asking question to the athletes.The datas were analyzed at the packet program of SPSS 7.5 by Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests.According to the branches and teams, it was found out that there weresignificant differences at the parameters of physical specialties, 10 meter and 30meter at the level of 0,05 and 0,01.For determination of correct intensity in qualified speed training, it seems tobe important the determination of speed protection level in different gender, sportbranches and age groups.