İnovasyonun tenis kulüplerine etkisinin spor yöneticileri bakış açısı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of innovation on tennis clubs from the perspective of sports managers
  1. Tez No: 870321
  2. Yazar: EREM AKYURT BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSTAFA YORULMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Yönetim Bilişim Sistemleri, Sports, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, İstanbul ilinde faaliyet gösteren tenis kulüplerinin yöneticilerinin inovasyon algılarının bağımlı ve bağımsız değişkenlere göre incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada veri toplama aracı olarak anket formu ve Sporda İnovasyon Ölçeği (SİÖ) kullanılmıştır. Üç alt boyutu olan ölçek toplam 30 ifadeden oluşmaktadır. Her bir alt boyutta“kulüplerde spor inovasyonu”,“spor kulüplerinde sporda yenilikçiliğin zorlukları”ve“kulüplerde spor inovasyonunun kabulünü kolaylaştırmaya yönelik stratejiler”ile ilgili 10'ar ifade bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığına bakılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan tenis kulüplerinin yöneticilerinin %28,8'i kadın, %71.2'si erkektir. Avrupa yakasında faaliyet gösteren tenis kulüplerinin“sporda yeniliğin zorlukları”alt boyut puanlarının anadolu yakasında faaliyet gösteren tenis kulüpleri alt boyut puanlarına göre anlamlı olduğu tespit edilmiştir (Ort.±sd: 32.7± 9.9; 38.7±10.0.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of the study is to examine the innovation perceptions of the managers of tennis clubs operating in Istanbul according to dependent and independent variables. Material and Methods : Questionnaire form and Sports Innovation Scale (SIS) were used as data collection tools in the study. The scale, which has three sub-dimensions, is consisted of a total of 30 statements. In each sub-dimension, there are 10 statements about“sport innovation in clubs”,“challenges of innovation in sports in sports clubs”and“strategies to facilitate the acceptance of sports innovation in clubs”. It has been checked whether the data obtained in the study had a normal distribution. Of the tennis managers participating in the research, 28.8% are female, 71.2% are male. It has been determined that the“Challenges of Innovation in Sports”sub-dimension scores of tennis clubs operating on the European side were significant compared to the sub-dimension scores of tennis clubs operating on the Anatolian side (Mean±sd: 32.7± 9.9; 38.7±10.0.