Dada ve günümüze etkileri
- Tez No: 61312
- Danışmanlar: PROF. FİKRİ CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET“ Dada ve Günümüze Etkileri”konulu bu araştırma tezi üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde yer alan konularda,Dada sanatını doğuran koşullar, akımlar ve Dadanın doğurduğu, etkilediği akımların zaman içindeki gelişimleri üstünde durulmuştur. Birinci bölümde, Romantizmden Dadaya olan sanatsal ve toplumsal koşullardaki gelişmeler üstünde durulmuştur. Dadayı tek başına ele alarak onun oluşumunu felsefesini anlamak mümkün olmamaktadır. Dadayı anlamak özellikle Fransız devrimi sonrası gelişen toplumsal hareketlerin ve sanatsal hareketlerin incelenmesiyle, kavranılmasıyla mümkün olabilir. İkinci bölümde Dada incelenirken, onun modern sanat içindeki önemi üstünde durulmuştur. Dadanın ortaya çıkışıyla birlikte, sanat terimi, gösteri, yürüyüş, dinleti, kabare, sirk ve bunun gibi benzeri öğeleride içerecek biçimde genişlemiş, eski anlamından daha farklı bir görünüm kazanmıştır. Bunu belirleyebilmek, geleneksel sanata karşı-tepki olarak ortaya çıkan sanatsal dönüşümleri irdelemekle mümkün olabilir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, 1950 lerden sonra gelişen Yeni Dada, Happening ve Kavramsal sanat üstünde durulmuştur. Dadanın Yeni Dadaya etkisi, Dada ve Yeni Dada da, yapılan ve yapılmak istenilen belli noktalarda birbirinden ayrılsa bile, kuralların kuralsızlğı yönüyle istenilen herşeyin sanat yapıtına dönüştürülebileceği noktasında birleştiği görülmüştür.Kavramsal sanat ve Happeninig diye anılan kültürel yaşamı siyasal bilinçle kaynaştırmaya yönelik estetik eylem ve gösteriler Dadanın yapmış olduğundan farklı görülemeyeceğinden, Dada konusunun ele alınması gerekli görülmüştür. Yeni Dada, Kavramsal sanat, Happening (olayları) incelenirken oluşumlarının anlaşılması için Dadanın özümsenmesinin gereği açıkça görülebilir.Bugünkü yaşam üslubunun oluşturulmasını, yaşama karışan ve ona biçim veren Dada hareketinin çabası sağlamıştır denebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACKT The thesis on“ Dada and its effects on present day ”has 3 parts. These parts cover the circumtances and schools that brought about Dada art, and the development of those schools within time. In the first part, the developments about artistic and social conditions from Romantism to Dada have been tackled. Considering Dada alone makes it impossible to understand the occurence of Dada philosophy. Understanding Dada is possible only when one studies social and artistic movements especiolly after French Revolution. In the second part, Dada's significance within modern art has been emphasized. Together with the occurence of Dada the term“art”has been expanded to include factors like walking, concert, cabaret, circus and the like; there fore it has had a different meonig. Determining that can be possible when one examines the artistic variations which occured as a challange to traditional art. The third part of the study includes New Dada, Happening and conceptual Art, which developed after 1950s. Althaugh they are some what different from each other Dada and New Dada both agree that whatever one wishes could be transformed into a work of art. The esthetic actions and shows which aim at integrating cultural life with political conscious are called as conceptual Art and Happening. These cannot be considered as different from what Dada did; so fackling Dada would be necessary. It is obvious that Dada should be internalized in order to understand New Dada, Conceptual Art and Happening. The formation of the life style today can be said to be a result of the effors of Dada movement which interferes with life and gives shape to life.