Hava taşımacılığında pazarlamada stratejik yönetim unsuru olarak yolcu talep tahmin yöntemleri
- Tez No: 61311
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Tüm dünyadaki seyahat potansiyelinin yarısını havayolu taşımacılığı oluşturmaktadır. Hava ulaşımı endüstrisi yıllık 200 milyar ABD dolarlık bir ciroya ve üç milyon kişilik iş veren gücüne sahiptir. Bu nedenlerle havayolu taşımacılığında ileriye dönük talep tahminleri stratejik planlama açısından üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Bu araştırmada, ilk bölümde işletmelerde stratejik yönetim, stratejik planlama ve ileriye dönük tahmin süreci arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. İkinci bölümde, hava taşımacılığında pazar bölümlemesi, arz ve talep yönü ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, genel taşımacılık talebinden hava taşımacılığı talebine doğru talep tahmin yöntemleri açıklanmıştır. Son bölümde ise, açıklanan teorik bilgiler ışığında tarifeli ve tarifesiz taşımacılık faaliyeti yapan Türk Havayolları Anonim Ortaklığında bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Air transportation constitutes nearly half of the world's travelling potential. The transportation industry generates a 200 billion USA dollar gross income and employs 3 million people. For these reasons, demand forecasting in air transportation is an important issue to be evaluated with regard to strategic planning. In this research, the first chapter includes the relationship among the strategic management in institutions, strategic planning and demand forecasting process. In the second chapter, market segmentation and supply and demand in air transportation are stated. In the third chapter, both general and air transportation demand forecasting methods are clarified. In the last chapter, a survey related to the theoric information axplained in the previous chapter is carried out in the Turkish Airlines Incorparation whic has scheduled and charter transportation.