Kardiyotoksik ajan almış çocuk hastaların sol ventrikül fonksiyonlarının strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the left ventricular function using strain echocardiography after cardiotoxic agent exposure in children
  1. Tez No: 613197
  2. Yazar: ERMAN ÇİLSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kemoteröpatik ajanlardan antrasiklin grubu ilaçlar gerek geniş klinik uygulama alanı bulması ve gerekse kardiyotoksik potansiyelinin iyi tanımlanmış olması nedeniyle en çok araştırılan kemoterapötik ilaç grubunu oluşturmaktadır. Çocukluk çağında da bu ajanlar hematolojik malignensiler (lösemi, lenfoma) ve solid tümörlerde günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak antrasiklin kullanımı sonrası klinik olarak anlamlı ve yüksek oranlarda kardiyotoksisite belirtilmektedir. Kardiyotoksisiteye ait bilinen bu gerçekler ışığında kanser tedavisi almış ve hayatını sürdüren bu çocukların hayatları boyunca kardiyak monitörizasyonunun yapılması gerekmektedir. Kardiyotoksisitenin değerlendirilmesi açısından en uygulanabilir yöntem olan ekokardiyografi ile sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının ölçümleri geleneksel ölçümlerle yapılmaktadır. Bu yöntemlerle ventrikül fonksiyonlarında subklinik değişiklikler olmuş hastaların kardiyak fonksiyonları ise normal değerler içerisinde izlenebilmektedir. Doku doppler görüntülemenin uygulamaya girmesiyle subklinik değişikliklere uğramış sol ventrikül fonksiyonlarını analiz edecek daha hassas bir yöntem kullanılmaya başlanmış ancak bazı kısıtlamalar nedeniyle 2D STE (Speckle Tracking Ekokardiyografi) metodu ile Strain (S) ekokardiyografi kullanımına günümüzde kullanımına olanak sağlanmıştır. Strain (S) ekokardiyografi ise miyokardiyal sistolik ve diyastolik fonksiyonların global ve bölgesel olarak değerlendirilmesini sağlayan gelişmekte olan bir tekniktir. Çalışmamızda çocukluk çağı kanserleri sebebiyle antrasikline maruz kalmış hastaların kısa ve uzun dönem izlemlerinde gelişme potansiyeli olan kardiyotoksisiteyi subklinik aşamada iken belirlenmesi, miyokardiyal sistolik ve diyastolik fonksiyonların global ve bölgesel olarak değerlendirilmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda; yaş ortalaması 13,4 ± 3,4 yaş olan 23 kardiyotoksik ajan almış hasta ve 11,7 ± 4,2 yaş olan 17 sağlıklı çocuk karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Anthracyclines, is the most widely researched chemotherapeutic drug group as they have a large clinical practice and well-defined cardiotoxic potential. Nowadays, these agents have been commonly used for hematological malignancies (leukemia, lymphoma) and solid tumors. However, clinically significant and high rate of cardiotoxicity is defined after anthracycline usage. In line with this information about cardiotoxicity, children who have received cancer therapy need life time cardiac monitorization. Echocardiography, the most applicable method for assessing cardiotoxicity, uses traditional methods for measurement of left ventricular systolic and diastolic function. This method allows to monitor cardiac functions of patients with sub-clinical changes of ventricular functions within normal values. After tissue Doppler imaging, a more sensitive method for analysing functions of left ventricle however, due to some limitations, strain (S) echocardiography with 2D STE (Speckle Tracking Echocardiography) method has been used. Strain (S) echocardiography is an emerging technique which provides global and regional assessment of systolic and diastolic functions. The aim of this study is to define cardiotoksisity at sub-clinical phase, global and regional evaluation of myocardial systolic and diastolic functions, and comparison with control group of childhood patients who have been exposed to anthracyclines due to cancer therapy. In this study, 23 patients who received cardiotoxic agents whose average age is 13,4 ± 3,4 are compared with 17 healthy children whose average age is 11,7 ± 4,2.