Glokom olgularında korneal biyomekanik özellikleri ile optik sinir başı topografik parametrelerinin ve retina sinir lifi tabakası kalınlığının ilişkisi
The correlation of corneal biomechanical properties with optic nerve head topography and retinal nerve fiber layer thickness in glaucomatous cases
  1. Tez No: 613196
  2. Yazar: MÜMİN HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Glokom olgularında korneal biyomekanik özellikleri ile Optik Sinir Başı (OSB) stereometrik parametrelerinin ve Retina Sinir Lifi Tabakası (RSLT) kalınlığının ilişkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40-80 yaş arasında olan 327 olgunun 327 gözü alındı. Genel hasta polikliniğine başvuran 135 sağlıklı olgunun 135 gözü kontrol grubu olarak seçildi. Glokom biriminde takibi olan 99 Oküler Hipertansif (OHT) hastanın 99, 68 Primer Açık Açılı Glokom (PAAG) hastanın 68 ve 25 Psödoeksfoliatif Glokom (PEG) hastanın 25 gözü çalışamaya dâhil edildi. Tüm hastalara detaylı oftalmolojik muayene, Görme Alanı (GA), Oküler Respons Analizör (ORA) ile korneal biyomekanik özellikler, Haidelberg Retina Tomografi (HRT) ile Optik Disk (OD) streometrik parametreleri ve Oküler Koherens Tomografi (OCT) ile RSLT incelendi. İstatistiksel analiz SPSS 16,0 (SPSS, Chicago, II, USA) paket programı kullanılarak yapıldı. Grupların tanımlayıcı bulguları, gruplandırılmış veri yüzde dağılımı olarak ortalama ± standart sapma ile belirtildi. Gruplar arası ortalama değerlerinde istatistiksel olarak fark olup olmadığı One-way ANOVA analizi ile bakıldı. Anlamlı fark bulunduğunda farkın hangi gruptan kaynaklandığını saptamak için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi yapıldı. Tanı gruplarının kendi içindeki parametrelerin ilişkisine Pearson Korelasyon Analizi ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the relationship between corneal biomechanical properties and Optic Nevre Head (ONH) topography and Retinal Nevre Fiber Layer (RNFL) thickness in glaucomatous eyes. Methods: 327 eyes of 327 cases at age between 40-80 years were enrolled in the study. 135 eyes of 135 healthy subjects, 99 eyes of 99 Ocular Hypertension (OHT) patients, 68 eyes of 68 Primari Open Angle Glaucuma (POAG) patients and 25 eyes of 25 Pseudoexfoliation Glaucuma (PEG) patiens were included in the study. All of the participants undergo a detailed ophthalmologic examination including the measurement of the corneal biomechanical parametres by Ocular Response Analyzer (ORA), evaluation of ONH topography by Heidelberg Retina Tomography (HRT) and estimation of RNFL thickness by Ocular Coherence Tomography (OCT). Statistical analyses were done with the SPSS 16,0 (SPSS, Chicago, II, USA) program to differentiate between the Pearson correlation test, analysis of variance (ANOVA) and the Bonferroni Mann Whitney U test. A p-value of less than 0.05 was set for statistical significance. Results: There were 152 (%46.7) men and 175 women (% 53,3) in the study with the mean age of 61,83 ± 7,46.