Ülkemizde yatırım aracı olarak altının önemi ve altın fiyatlarını etkileyen ekonomik faktörlerin test edilmesi
  1. Tez No: 61320
  2. Yazar: ÖZLEM SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada altın ve altın borsası incelenmiştir. Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olarak elindeki kaynaklan olabildiğince optimum düzeyde kullanmasının gerekliliği açıktır. Altın, 1970 sonrasında uluslararası parasal sistemdeki önemini kaybetmiş olsa da, bugün hala Türkiye için önemli bir kaynak niteliğindedir. Çalışmanın birinci bölümünde altın kavramı, özellikleri, para olarak önemi ve dünyada altın arz-talebini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Böylece dünyadaki altın arz-talebini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Böylece dünyadaki arz-talep yapısının oluşumu hakkında fikir edinilmiştir. İkinci bölümdeki çalışmanın amacı, ülkemizde yatırım aracı olarak altının yerini ve altın borsalarının önemini incelemektir. Bu bölümde dünya altın borsalarının genel değerlendirilmesi yapılmış ve İAB'daki gelişmeler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, altın fiyatlarını etkileyen ekonomik faktörlerin analizi ve gelecekteki altın fiyatlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yapılan çalışma sonucunda İAB'nda oluşan fiyatların İMKB endeksi, gecelik repo, enflasyon ve dolar değişkenleriyle ilişkili olduğu ve bu değişkenlerde meydana gelen değişikliklerden etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, gold an gold exchange were examined. As a developing country, it is clear that, Türkiye had to use her own sources in the optimum level. Gold lost its importance in international monetary system after 1970, but it is still an important source for Türkiye. In the first chapter of the study golds concept, its properties and importance as money and the factors that are effecting its supply and demand were examined. So the opinion of supply and demand structure in the world was formed. The aim of the second chapters study is to examine the place of gold as an investment instrument and its importance in the gold exchange. Also in this chapter the general valuation in worlds gold market was made and the developements in Istanbul Gold Exchange (İAB) were taken. In the third chapter of the study, analysis of the economic factor that are effecting gold prices were made and the gold prices in the future were tried to determined. As a result of this study it is found that, the prices in İAB were very sensitive because of economic variableness and were effeting because of economy politics in the country. I I