İşletmelerde değişim yönetimi uygulamaları üzerinde Gümrük Birliği sürecinin etkisi
  1. Tez No: 61319
  2. Yazar: ÜMİT KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Günümüzde işletmeler, giderek artan oranda değişen bir çevreyle karşılaşmakta bu da organizasyonların bu duruma uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Değişim yönetiminin amacı, karmaşık işlevsel problemleri parçalara ayırmakla bitmemekte, birleştirme ve dengeleme özelliklerini de taşımaktadır. Bu konuya şöyle bir örnek verebiliriz. Bir hasta, bir profesörün yönetimindeki ameliyat masasında, kırılan kolu yerine yerleştirilirken, bir yandan da safra taşından kurtarılmaya çalışılmakta ve bağdemcikleri de alınmaktadır. Her bir operasyon basan ile tamamlanmış ancak hasta şoktan ölmüştü. îşte bu durum değişim yönetiminin parçalara değil bütününü yönetmek anlamına geldiğine, iyi bir örnektir. Gümrük Birliği Türkiye'ye ticaretinin yarısından fazlasını yaptığı Avrupa ülkelerine daha çok mal satma olanağı vereceği gibi Dünya ekonomisi ile entegre olmasının kapılarını da açmaktadır. Gümrük Birliği içerisinde ne şekilde başarılı olduğumuza baktığımızda ise bu işten en çok etkilenen ve bu işe hazırlanması gereken özel sektöre bir takım yeni yükümlülükler getirdiğini görmekteyiz. İşletmeler, değişimleri ve sonuçlarını iyi tahmin ederek uygun stratejiler geliştirmeye mecburdurlar. İşletmeler, tüm eski gelenek ve kuralları yıkarak herşeye yeniden başlamak isterken, çeşitli nedenlerden ötürü başarısız olmaktadırlar. İşletmeler ne yaptıklarını bilmemektedirler. Çalışmamızda, örnek olaylardan yola çıkarak, işletmelerin yapması ve yapmaması gerekenler konusunda öneriler sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays organizations are faced with changing environment at an increasing rate so that organizations should be aligned to these conditions. The aim of management of change is not only dividing in to pieces of complex funtctional problems but also earring conbining and balancing specifications for instance, in surgical operation, while the broken bone of patient is being repaired, the stone of gall bladder and tonsil were removed. All operations are succesful. Unfortunatelly the patient were died due to shuck. This is good example of management of change does not manage the pieces, manages the whole. Custom Union increases the possibility of selling goods to the European countries besides integrad to the global market. When we look at the accomplishment of Custom Union, private business, that is efected by CostumUnion very much, must do news jobs. Organizations must develop the suitable strategies by predicting the changes and results. While organizations demolishing all old traditions and rules may be unsuccessful. They don't know what they do. In our study we peresent the suggestions organizations what should do or what should not do by giving real examples.