Yapı kabuğu tasarımı ve teknolojisi eğitimi için yeni bir yaklaşım zorlayıcı çevre şartları için detay tasarımı
A new approach for building envelope design and technology education detail design for extreme environmental conditions
- Tez No: 613227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlu hayatını birçok alanda kolaylaştırmakta bir yandan da doğal kaynakları tüketmekte, iklim değişikliklerine ve afetlere sebep olmakta dolayısıyla dünyadaki var olan düzeni hızla değiştirmektedir. Bilimsel çalışmalar ile bu değişiklikler ölçülmekte ve geleceğe yönelik çeşitli felaket senaryoları üretilmektedir. Mimarlığın rolü ise bu değişen düzende insanların yaşamasına uygun mekânları tasarlamak ve çevreye verilen zararı en aza indirmektir. Bu nedenle gelecek ile ilgili mimarlık çalışmalarında gelenekselleşmiş ve birbirini tekrar eden çözümlerin artık yapı tasarımında işe yaramayacağı; yapıların çok daha fazla çevresel analizler göz önünde bulundurularak ve yaratıcı çözümler üretilerek tasarlanacağı düşünülmektedir. Gelecekte tasarım yapacak mimarların yeterli donanıma sahip olabilmesi için de mimarlık eğitimi bu kazanımları sağlama yönünde geliştirilmelidir. Eğitim ve öğrenme üzerine yapılan çalışmalar incelendiğinde ise öğrenmenin parmak izi gibi insana özgü ve her insanda farklı şekilde gerçekleştiği dolayısı ile eğitim süresince bu farklılıkların göz önünde bulundurulması gerektiği verisine ulaşılmaktadır. Öğrencilere kendilerine uygun öğrenme yöntemlerini keşfetme fırsatı verildiğinde çok daha hızlı ve verimli şekilde eğitim gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda geliştirilen ''zorlayıcı çevre şartları için detay tasarımı'' konulu çalışmada mimarlıkta teknoloji eğitimini geliştirmeye yönelik yeni bir eğitim yaklaşımı oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı, gelecekte mimarlık üzerine yapılan çalışmalar ve mimarlık pratiğine dair çıkarımlar yaparak mimarlıkta teknoloji eğitimindeki sorunları belirlemek ve çözüm önerileri üretmektir. Bu amaç doğrultusunda kullanılabilecek eğitim yöntemleri belirlenmiş ve bir ders izlencesi hazırlanmıştır. Oluşturulan yaklaşım ile bir alan çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: İlk olarak, giriş bölümünde kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Sonrasında çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi tanıtılmaktadır. İkinci bölümde eğitim ve öğretim kavramları, mimarlık eğitimi ve mimarlıkta teknoloji eğitimi ile ilgili yapılan literatür araştırması sunulmaktadır. Sonrasında yeni eğitim yaklaşımında çalışmak üzere seçilen mimarlıkta teknoloji konularından ''yapı kabuğu tasarımı ve bileşenleri'' ile ilgili kuramsal bilgiler verilerek konu tanıtılmaktadır. Araştırma sonucunda mimarlıkta teknoloji eğitimi ile ilgili sorunlar belirlenerek bölüm tamamlanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yapı kabuğu tasarımı ve teknolojisi eğitiminin geliştirilmesi amacıyla kurgulanan yeni eğitim yaklaşımı sunulmaktadır. Zorlayıcı çevre şartları için detay tasarımı konusu ile geliştirilen yaklaşım kapsamında çalışma alanı olarak seçilen Amazon Yağmur Ormanları, çalışma konusu olarak seçilen araştırma istasyonu yapısı ve çalışma süresince uygulanması planlanan eğitim yöntemleri tanıtılmaktadır. Eğitim yöntemleri bilgi edinme ve aktarma yöntemleri ve çalışma yöntemleri olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Bilgi edinme ve aktarma yöntemleri; seminerler, ders anlatımları, öncül proje incelenmesi, beyin fırtınası, öğrenci sunumları, teknik gezi ve çalıştay olarak belirlenmiştir. Çalışma yöntemleri ise; grup çalışması, senaryo yazımı, iki ve üç boyutlu çizimler, maket çalışması, yapı elemanı ve malzeme posterleri, yapı elemanı ısıl performansı hesaplanması ve teknik şartname ve rapor yazımı olarak belirlenmiştir. Dördüncü bölümde yeni oluşturulan yaklaşım kapsamında İTÜ Mimarlık Bölümü Mimari Yapı Elemanları Tasarımı dersinde gerçekleştirilen alan çalışması verileri yer almaktadır. İlk olarak alan çalışmasının yapılacağı kurum ve ders programı tanıtılmış sonrasında eğitim yöntemlerinin uygulama süreci anlatılmıştır. Çalışmanın değerlendirilmesi için öğrencilere dönem ortasında ve dönem sonunda olmak üzere iki adet anket çalışması uygulanmış, dönem sonunda öğrencilerin teslim ettiği proje çalışmaları incelenmiştir. Ders süresinde çeşitli aşamalarda öğrencilerin görüşleri alınmış ve diğer katılımcıların gözlemleri ve geri bildirimleri elde edilen sonuçlara eklenmiştir. Beşinci bölümde çalışma sonuçları sunulmaktadır. Bu bölümde alan çalışması ile elde edilen veriler tartışılmış ve bu doğrultuda yeni oluşturulan yaklaşım ile ilgili sonuçlar çıkarılmıştır. Genel değerlendirme ve sonraki çalışmalar için yapılan öneriler ile bölüm tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan verilere göre mimarlıkta teknoloji konulu derslerde farklı eğitim yöntemlerinin kullanılması gereklidir. Böylece farklı açılardan bakılarak konunun anlaşılması kolaylaşmakta ve öğrencilerin farklı becerilerinin geliştirilmesi sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Through the development of technology, human beings facilitate their lives in many fields. At the same time, decreasing natural resources, climate changes and disasters are rapidly changing the world's existing order. These changes are measured through scientific studies and various catastrophic scenarios are produced for the future. In this case, the role of architecture is to design spaces suitable for people to live in this changing order and to minimize environmental damage. For this reason, it is thought that in future architecture traditional and repeating solutions will no longer work in building design, so the building will be designed with much more environmental analysis in mind and with creative solutions. For the architects to design in the future, they must have enough building design and construction knowledge, so architectural education should be developed to achieve these gains. When the studies on education and learning are examined, it is found that learning takes place differently in each person and it is unique such as fingerprinting. So, these differences should be taken into account during the education process. If students are allowed to explore the appropriate learning methods, education can be continued much faster and more efficiently. In this context, a new educational approach to improving architectural technology education was developed in the study on“detail design for extreme environmental conditions”. The study aims to determine the problems in architectural technology education by making inferences about future studies on architecture and the practice of architecture, then to produce solution suggestions. For this purpose, the education methods that can be used have been determined and a course syllabus has been prepared. After that, a field study is applied to obtain data and evaluate the new approach. The study consists of five chapters: First of all, the conceptual framework is created in the introduction chapter. Then the aim, scope, and method of the study are introduced. In the second chapter, the literature research on keywords such as education and learning, architecture education and architectural technology education are presented. Then, the subject of the study is decided as“building envelope design and components”which is one of the issues in architectural technology and the theoretical information on this subject is given. With this research, problems related to architectural technology education are presented. The third chapter of the study presents a new approach designed to improve the building envelope design and technology education. In this context, the approach developed with detail design for extreme environmental conditions, the Amazon rainforest selected as the study area, the research station building design selected as the study subject and the education methods will be applied during the field study are presented. Education methods are examined under two headings: methods of obtaining and transferring information and methods of working. The methods of obtaining and transferring information were determined as seminars, lectures, precedence project analysis, brainstorming, student presentations, technical trip and workshops. The methods of working were; group work, script writing, two and three dimensional drawings, modelling, building elements and material posters, calculation of thermal performance of building elements and technical specification writing. In the fourth chapter, the filed study which is applied in the Architectural Building Element Design course of ITU Department of Architecture is presented. Firstly, the school and course program where the field study will be done were introduced and then the application process of the education methods was explained. In order to evaluate the study, two questionnaires were applied to the students in the middle of the semester and at the end of the semester. Also, the students' project submitted at the end of the semester were examined. During the course, students' opinions were taken at different times and observations and feedback from other participants were added to the results. In the fifth chapter, the study results are presented. In this chapter, the data obtained by the field study was discussed and conclusions about the new education approach are inferred. The chapter was completed with general evaluation and recommendations for the following studies. As a result, different education methods should be used in the architectural technology courses. In this way, it is easier to understand the subject and it is possible to develop different skills of the students.