Yönetim-kültür bağlamında Türk yöneticilerin yönetsel güçlülük yordayıcılarının saptanmasına yönelik bir model: Temellendirilmiş kuram çalışması
A model for determining the predictors of the managerial resourcefulness of Turkish managers in the context of management-culture: A grounded theory study
  1. Tez No: 613228
  2. Yazar: ASLI ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. RÜYA EHTİYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 492
Özet
Bu çalışmanın amacı beş yıldızlı konaklama işletmelerinde genel müdür pozisyonundaki Türk yöneticilerin yönetsel güçlülüğünü belirleyen temel yordayıcıları ve yöneticilere bağlı olarak görev yapan Türk departman müdürlerinin yöneticilerini hangi yordayıcılar bakımından güçlü gördüğünü belirlemektir. Yöneticilerin yönetsel güçlülüğünü belirleyen yordayıcıların yönetim-kültür bağlamında değerlendirilmesi ve elde edilen verilerden yola çıkarak yönetsel güçlülüğü açıklayan bir model ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden temellendirilmiş kuram deseni kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile seçilen Antalya ili Serik, Aksu, Konyaaltı, Muratpaşa, Manavgat ve Kemer ilçelerinde faaliyet gösteren beş yıldızlı konaklama işletmelerinde genel müdür pozisyonundaki yöneticiler ve onlara bağlı olarak görev yapan departman müdürlerinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçlarından gözlem ve derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmış ve bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçlarından bir diğeri ise alan notları ve tutulan günlüklerdir (memos). Katılımcılardan elde edilen verilerin analizinde içerik analiz tekniğinden ve sürekli karşılaştırmalı analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler açık, eksen ve seçici kodlama aşamaları izlenerek analiz edilmiş ve verilerin analizinde NVivo 10 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın ham verileri parçalara ayrılarak kodlanmış, verilerden kodlara, kodlardan kategorilere ve nihayetinde olguya yönelik bir kurama ulaşılmış ve tüm bu süreçte tümevarımsal bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma sonucunda araştırma kapsamında değerlendirilen yöneticilerin yönetsel görevleri yerine getirirken duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kendi kendilerine düzenleyebildikleri bu anlamda yönetsel güçlülüğe sahip oldukları bir diğer deyişle öz-düzenleme yeteneğine sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen kurumların yönetim-kültür bağlamında düşük güç mesafesine, yüksek belirsizlikten kaçınma düzeyine, toplulukçu yapıya ve dişil kültür özelliğine sahip oldukları ve tüm bu özelliklerin yönetsel güçlülüğü etkilediği belirlenmiştir. Tüm bu bulgular ışığında üç alt model ve nihayetinde yönetsel güçlülüğü açıklayan bir modele ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the main predictors of the managerial resourcefulness of Turkish general managers working in five star accommodation establishments and reveal in terms of what predictors Turkish department managers who are subordinate to managers consider their managers resourceful. It also aims to evaluate the predictors that indicate the managerial resourcefulness of managers in the context of management-culture and to provide a model explaining managerial resourcefulness based on the data obtained. In the study conducted using the grounded theory design, one of the qualitative research designs, the study group consisted of the general managers and the department managers working under them who worked in five-star accommodation establishments operating in the Serik, Aksu, Konyaaltı, Muratpaşa, Manavgat and Kemer districts of Antalya and who were selected via the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. Observation and in-depth interview technique were employed as data collection tools in the study, and semi-structured interview form was used for this purpose. Another data collection tool employed in the study is field notes and diaries (memos). Content analysis technique and constant comparative analysis method were used to analyze the data obtained from the participants. The obtained data was analyzed by following open, axial and selective coding steps, and NVivo 10 package program was used for data analysis. The raw data of the study were divided into pieces and then coded; from data codes were formed, from codes categories were created, and ultimately a case-oriented theory was developed; and inductive approach was adopted throughout the whole process. As a result of the study, it was found that the managers evaluated within the scope of the research were able to self-regulate their emotions, thoughts and behaviours when performing administrative tasks, in this sense, they had managerial resourcefulness in other words they had self-regulation skills. In addition, it was determined that the establishments included in the study had low power distance, high uncertainty avoidance, a collectivist structure, and a feminine culture in the context of management and culture and all these features affect managerial resourcefulness. In the light of all these findings, three sub-models and ultimately a model explaining managerial resourcefulness were established.