Türk Ticaret Kanunu kapsamında sermaye şirketlerinin birleşmesi ve vergisel ilişkilerin muhasebe uygulaması
  1. Tez No: 61323
  2. Yazar: HÜSEYİN PİRGON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Birleşme en basit tanımıyla, iki veya daha fazla işletmenin tek bir işletme olmak için faaliyetlerini birleştirmesidir. İşletmelerin birleşmesi iki veya daha fazla işletmenin faaliyetlerinin önemli bir kısmının veya tamamının merkezi bir kontrol altına alınmasını içeren genel bir tanımdır. Birleşme ve globalleşme İktisat ve İşletme dalında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde hızlı bir süreç haline gelen birleşme kavramı çalışmamızın temelini teşkil etmektedir. Çalışmamızda birleşme uygulamaları muhasebe yönünden ele alınarak;. Birleşme öncesi bilançoları,. Birleşme şartları,. Yevmiye ve büyük defter kayıtları. Birleşme sonrası bilançoları bir süreç şeklinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unity means uniting the factors of two or more business under one administration. Union of companies means cotrolling an important part of whole of the factors of two or more compaines under a central mechanism. Union and globalism are important place in Economy and Business. The conception of union, which has been a quick progress today, takes the basic part of our work. In our work, by accounting practice of union;. Balance sheets before union.. Conditions of union,. Records of journals and ledger,. Balance sheets after union. have taken place for explaining in the union process.