Hastanelerde stok yönetimi ve örnek iki hastanede 'VED' yönteminin test edilmesi
- Tez No: 61322
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Gelişmiş ülkelerde sağlık harcamalarının GSMH'dan aldığı pay % 8 - 12 arasında değişirken, Türkiye'de bu oranın % 3 - 4 seviyelerinde kalması, gelişmiş ülkelere kıyasla sağlık sektörüne gereken önemin verilmediğini göstermektedir. Kamu hastanelerinde kaynak sıkıntısı çekilirken, özel hastaneler de gereken teşviki alamamaktadırlar. Bu nedenle hem kamu hem de özel hastanelerde kaynakların kullanımı büyük önem taşımaktadır. Hastanelerde kaynak kullanımı açısından ilaç ve tıbbi sarf malzemesi stoklarına bağlanan miktar önemli seviyelere ulaşmaktadır. İşletme sermayesi kalemlerinden olan stokların paraya dönüşüm hızı diğer kalemlere oranla daha yavaş olduğu için, stoklara uygulanacak etkin bir stok yönetimi ve kontrolü sonucu sağlanacak tasarruflarla maliyetlerde bir azalma elde edilebilir. Hastanelerde uygulanabilecek olan ve malzemeleri insan sağlığı açısından sınıflandıran“VED”yöntemi kullanıldığı taktirde, hayati açıdan önem taşıyan malzemeler üzerinde kontroller yoğunlaştırılmış olacak ve hastaneler için stoksuz kalmanın ölçülemeyen maliyetlerinden olan ölüm, sakat kalma vb. olaylar, en düşük seviyeye indirilebilecektir
Özet (Çeviri)
SUMMARY In developed countries, the share that the health expenses take from Gross National Product is changing between 8-12 percent. In Turkey this scale remains 3-4 percent and it shows that according to the developed countries the health sector is not given the necessary" importance in Turkey. While people are lack of sources in the public hospitals, special hospitals can not take the required encouragement from the government. For this reason using of the sources in both public and special hospitals carries a big importance. In a way of using the sources in hospitals the quantity of capital that invested to medicine stocks and medical expenditure goods reaches to important levels. Since the transformation speed of the stocks, which is an important part of working capital, is slower than other items a decrease in cost prices can be handled with the result of savings that's a consequence of an active and controlled manegement which will be applied to the stocks. In case if the VED system which classifies the medical material needed in hospitals in terms of human health is used, control over material of vital importance uncalculated will be increased and effects of lack of such material i.e. death, disablement etc.will be minimalized.