Çok katlı pazarlama ve Türkiye'de bir uygulama
- Tez No: 61324
 - Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Çok katlı pazarlamada distribütör belirli bir kayıt ücretini firmaya yatırarak ürün satışını gerçekleştirir. Aynı zamanda bu distribütör diğer ihsanlardan firma için kendisi gibi satış yapacak bir ekip oluşturur. Çok katlı pazarlama doğrudan satışın geliştirilmiş bir şeklidir ve dünyada yaklaşık 40-45 yıldır büyük bir başarı ile uygulanmaktadır. Çok katlı pazarlamanın doğrudan pazarlama ile benzer yönleri olmakla beraber farklı yönleri de vardır. Distribütör ürünlerin hem kullanıcısı hem de satıcısı konumundadır. Distribütör ürün satışı yanında sisteme üye kaydederse sponsor olur. Sponsor distribütörlerine eğitini vererek sistem konusunda gelişmelerini sağlar. Çok katlı pazarlamanın firmaya, distribütöre ve tüketiciye yararlan vardır. Firmaya en büyük yararı ; çok düşük maliyetle binlerce kişiden oluşan bir dağıtım ağı kurmasıdır. Firma için her distribütör aynı zamanda potansiyel bir müşteridir. Distribütör ürünü kendisi ve ailesi için tüketici fiyatı yerine distribütör fiyatından alabilme avantajına sahiptir. Ayrıca distribütör ürünleri satarak kar ve prim elde edebilir. Çok katlı pazarlamanın tüketici için en büyük yaran ürünleri ekonomik fiyata satın alabilmesidir. Çok katlı pazarlama sisteminde distribütör hem kendisinin sattığı ürünlerdenhem de grubundaki diğer distribütörlerin satışları üzerinden prim alır. Her seviyeden sonra kazanç oranı artar. Bu sistemde ürünlerinin birer puanı vardır. Bu puanlara göre belirlenen performans prim listesi vardır ve bu listede distribütörler kazanç oranlarını belirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn Multi Level Marketing distributor materializes the product selling by deposit a certain registration fee to the firm. At the same time the distributor establishes a team from other inviduals. Who can make a sale for the firm like himself Multi level marketing is a from which is the development of direct sale and it has being performed with a great success approximately for 40 and 45 years whole through the world. Multi level marketing has similar aspects as well as different aspects with the Direct Marketing. The distributor is in the place of both using and selling products. If the distributor registers a member to the system-besides selling the product-He / she will become a sponsor. The sponsor by educating the distributors supplies their improvement for the subject of the system. Multi level marketing has lots of benefits (profits) both for the distributor and the consumer. The liggest benefit ( profit) for the firm is; setting up (establishing) a distribution net which is made up of thousands of people with a very low cost. At the same time every distributor is a potential buyer ( costomer) for the firm.The distributor has the advantage to buy the product from the distributor price for him/her and for his/her family instead of buying it from the consumer price. Besides by selling the products the distributor can obtain profit and premium The biggest profit of the multi level marketing for the consumer is the posibility to buy the products in an economical price.VII İn the multi level marketing the distributor can get the premium over both from the products that he/she sells and also from the other distributors who selling are in his/her group. After every level the ratio of goin increases. All the products have a score in this system. There is a performance list which is determined according to the score of th products and this list determines the gain ratios of the distributors.