Sık kullanılan ağız gargaralarının biyouyumluluğunun değerlendirilmesi
Biocompatibility evaluation of common used mouthwashes
- Tez No: 613235
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 farklı ağız gargarasının L929 fare fibroblastı hücrelerinin canlılıkları üstüne etkilerinin XTT ve gerçek zamanlı hücre analizi yöntemleri ile iki aşamada değerlendirilmesidir. XTT testi için Kloroben, Curasept ADS 205, Curasept ADS 212, Curasept ADS 220, Klorhex ve Andorex materyal ekstraktlarının %5,10 ve 20'lik konsantrasyonları hazırlandı. 96 kuyucuklu hücre kültür kaplarındaki L929 hücreleri 1 dakika, 5 dakika ve 24 saat günde 2 kere olmak üzere materyal ekstraktı içeren kültür ortamına maruz bırakıldı (n=12). Veriler one-way ANOVA analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Gerçek zamanlı hücre analizi testi için, kontrol kuyularına maksimum doz ekstrakt süspansiyonu, diğerlerine ise %5'lik konsantrasyon elde edilecek şekilde kültür ortamı eklendi (n=12). E-plaklardan 125 saat boyunca her 15 dakikada bir ölçüm alındı. Sonuçlar RTCA 2.0 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of 6 commonly used mouthwashes on the viability of L929 mouse fibroblast cell with XTT and real-time cell analysis methods. For the xtt assay, %5, %10 and % 20 concentrations of Kloroben, Curasept ADS 205, Curasept ADS 212, Curasept ADS 220, Klorhex and Andorex material extracts were prepared. L929 cells were exposed to material extracts for 1 minute, 5 minutes, and 24 hours 2 times per day (n=12) . Data were statistically evaluated with one-way ANOVA analysis. For real-time cell analysis assay, culture medium was added to the control wells to obtain the maximum dose of the extract suspension, while the others had a 5% concentration (n=12).E-plates were measured every 15 minutes for 125 hours. Results were analyzed by RTCA 2.0 program.