Denetim organı bulunmayan ortaklıklarda ortakların ortaklığı denetimi
  1. Tez No: 61325
  2. Yazar: NEVAL OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TÜLİN YÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
OZ ET Denetim organı bulunmayan ortaklıklarda, ortakların denetimi çok önemlidir. Bu nedenle denetim organı bulunmayan ortaklıklarda, ortakların denetimi, denetim organı bulunan ortaklıklara göre, daha kapsamlı olarak düzenlenmiştir. Yasa koyucu, özellikle sorumluluğu sınırsız olan ortaklara çok geniş denetim yetkileri tanımıştır. Bu araştırmada, denetim konusu ele alınmış ve üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde, genel olarak denetim ele alınmış; denetimin tanımı, konusu, amacı ve önemi incelenmiştir. İkinci bölümde, ortaklıklarda ortakların denetimi ele alınarak incelenmiş ve bu, denetim organı bulunan ve bulunmayan ortaklıklar kapsamında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, araştırmanın asıl konusu olan denetim organı bulunmayan ortaklıklarda ortakların denetimi, ortakların bireysel ve kollektif hakları kapsamında ele alınarak inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In companies which don't have any body of control, the control of partners is very important. For this reason, in companies which don't have any body of control, the control of partners is arranged more comprehensively with respect to companies which have a body of control. The lawmaker has given considerably more extensive control right particularly to partners with unlimited responsibility. In this study, the subject of control is examined in three chapters. In the first chapter the subject of control is handled generally and the definition, subject, object and importance of control are examined. In the second chapter, the control of partners in companies is examined and evaluated within the content of companies with and without body of control. In the third chapter, the control of partners in companies that don't have any body of control, which also constitutes the subject matter of this thesis, is studied within the the content of individual and collective rights of partners.