Silaj ve gıda kaynaklı laktik asit bakterilerinin (LAB) mısır ve yonca silajlarının fermantasyonunda inokulant olarak kullanım potansiyellerinin araştırılması
The investigation of inoculant potentials of silage and foodborne lactic acid bacteria (LAB) in the fermentation of corn and alfalfa silages
- Tez No: 613249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT, PROF. DR. MEHMET ALİ BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, LAB inokulantlarının, mısır ve yonca silajlarının fermentasyon, in vitro organik madde sindirilebilirliği (OMS), metabolik enerji (ME) ve aerobik stabilite özellikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Mısır ve yonca hasat edildikten sonra 1.5-2.0 cm boyutunda doğranmış ve yaklaşık 1 kg olacak şekilde 1.5 litre kapasiteli bidonlara elle sıkıştırılmıştır. Laboratuvarda izole edilmiş bitki ve gıda kaynaklı Enterococcus faecium (U2 grubu), Pediococcus acidilactici (U16 grubu), Enterococcus faecalis (N31 grubu), Lactobacillus plantarum (LP grubu) ve Lactobacillus fermentum (LF grubu) bakterileri, 1x106 cfu/gr bakteri olacak şekilde bitki materyallerine ilave edilerek fermentasyona bırakılmıştır. Kontrol grubundaki mısır veya yonca materyalleri ise inokulant kullanılmadan silolanmıştır. Bitki materyalleri, silolamanın 60. günü açılarak kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle, in vitro gaz üretimi, OMS ve ME içerikleri bakımından incelenmiştir. Silolama döneminin sonunda açılan silajlara 5 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır. LAB'nin mısır ve yonca bitki materyallerinde inokulant olarak kullanımı sonucu, silajların LAB sayısı, laktik asit, propiyonik asit miktarı artarken; suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK), pH, asetik asit, bütirik asit, etanol ve NH3-N içeriği kontrol grubuna göre önemli şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine the effects of LAB inoculants on the fermentation, in vitro organic matter digestibility (OMD), metabolic energy (ME), and aerobic stability of corn and alfalfa silages. After being harvested, corn and alfalfa were chopped about 1.5-2.0 cm in length and compressed into 1.5 liters of jars manually. Plant or foodborne Enterococcus faecium (U2 group), Pediococcus acidilactici (U16 group), Enterococcus faecalis (N31 group), Lactobacillus plantarum (LP group) and Lactobacillus fermentum (LF group) bacteria isolated in the laboratory were added as 1x106 cfu/gr bacteria in the jars and left to fermentation. Corn or alfalfa materials in the control group were siloed without using inoculant. Plant materials were examined on the 60th day of siloing in terms of chemical and microbiological analysis, in vitro gas production, OMD and ME contents. At the end of the silage period, aerobic stability test was performed for 5 days. As a result of the use of LAB as an inoculant in corn and alfalfa plant materials, number of LAB, the amount of lactic acid and propionic acid increased; where as the content of WSC, pH, acetic acid, butyric acid, ethanol and NH3-N decreased significantly compared to the control group.