Patellar tilt ve kuadriseps patellar tendon arasındaki açının diz eklemi anatomik varyasyonları ve patolojileri ile ilişkisi
The relationship between patellar tilt and quadriceps patellar tendon angle with anatomical variations and pathologies of the knee joint
  1. Tez No: 613250
  2. Yazar: ATİLLA HİKMET ÇİLENGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diz eklemi kompleks anatomisi nedeni ile yapısal varyasyonlara sahiptir. Patellar tilt ile superolateral Hoffa yağ yastığı ödemi ve patellofemoral kondromalazi ilişkisi literatürde tanımlanmıştır. Ancak diğer varyasyonlar ile patellar tiltin ilişkisini inceleyen yeterli bilgi bulunmamaktadır ve kuadriseps – patellar tendon açısı daha önce tanımlanmamıştır. Amacımız patellar tilt ve kuadriseps – patellar tendon açısı ile diğer anatomik varyasyonların ilişkisini incelemek; eşlikçi yağ yastığı, kıkırdak ve tendon patolojilerini ortaya koymaktır. Ocak 2015 – Ocak 2018 tarihleri arasında çekilen ve anormal patellar tilti olan 406 diz MRG'si çalışmaya dahil edildi. Kırk diz MRG'si kontrol grubu olarak alındı. Yaş, cinsiyet, taraf, troklear oluk açısı, tuberositas tibia – troklear oluk mesafesi, patellar tendon uzunluğu, patellar yükseklik, Insall – Salvati indeksi, lateral troklear inklinasyon açısı, troklear faset asimetri oranı, troklear derinlik, troklear displazi, suprapatellar – superolateral ve superolateral dışı Hoffa – prefemoral yağ yastığı ödemi, suprapatellar efüzyon, patellar ve femoral troklear kondromalazi, kuadriseps ve patellar tendinosis retrospektif olarak değerlendirildi. Pateller tilt ve kuadriseps – patellar tendon açısı ile diğer parametrelerin ilişkisi araştırıldı. Superolateral ve superolateral dışı Hoffa – suprapatellar – prefemoral yağ yastığı ödemi, suprapatellar efüzyon, patellar ve femoral troklear kondromalazi anormal patellar tilt grubunda daha fazla saptandı. Troklear oluk açısı, tuberositas tibia – troklear oluk mesafesi, patellar tendon uzunluğu, Insall – Salvati indeksi, lateral troklear inklinasyon açısı, troklear faset asimetri oranı ve troklear derinlik ölçümleri gruplar arasında farklıydı. Lateral patellar tilt açısının dağılımı ile troklear displazi, patellar kondromalazi, kuadriseps tendinozisi, troklear oluk açısı, tuberositas tibia – troklear oluk mesafesi, lateral troklear inklinasyon açısı ve troklear derinlik ilişkili saptandı. Kuadriseps – patellar tendon açısının dağılımı ile troklear displazi, superolateral dışı Hoffa ve prefemoral yağ yastığı ödemi, kuadriseps tendinozisi, troklear oluk açısı, lateral troklear inklinasyon açısı ilişkili bulundu. Superolateral Hoffa yağ yastığı ödemi varlığını saptamada lateral patellar tilt açısı kesim noktası 10 derece olarak belirlendi. Diz, kuadriseps – patellar tendon açısı gibi anatomik varyasyonlar içeren kompleks bir eklemdir. Anatomik varyasyonların yağ yastığı, kıkırdak ve tendon patolojileriyle ilişkisi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The knee joint has structural variations due to its complex anatomy. The correlation between patellar tilt, oedema in superolateral portion of Hoffa fat pad and patellofemoral chondromalacia was described in the literature. However, there is not enough information about correlation between patellar tilt and other variations. Quadriceps – patellar tendon angle was not described before. Our aim was to describe the correlation between knee joint variations and analyse accompanying fat pad, cartilage and tendon pathologies. A total of 406 knee MRIs with abnormal patellar tilt, which were performed between January 2015 and January 2018, were included. Forty knee MRIs without abnormal patellar tilt were selected as a control group. Retrospective analyses of age, gender, side, trochlear sulcus angle, tibial tubercle – trochlear groove distance, patellar tendon length, patellar height, Insall – Salvati index, lateral trochlear inclination angle, trochlear facet asymmetry ratio, trochlear depth, trochlear dysplasia, suprapatellar – superolateral and other than superolateral portion of Hoffa – prefemoral fat pad oedema, suprapatellar effusion, patellar and femoral trochlear chondromalacia, quadriceps and patellar tendinosis were performed. The relationship between patellar tilt, quadriceps – patellar tendon angle and other parameters were evaluated. Oedema in the superolateral and other portion of Hoffa, suprapatellar and infrapatellar fat pads, suprapatellar effusion, patellar and femoral trochlear chondromalacia were more frequent in abnormal patellar tilt group. Trochlear sulcus angle, tibial tubercle – trochlear groove distance, patellar tendon length, Insall – Salvati index, lateral trochlear inclination angle, trochlear facet asymmetry ratio, trochlear depth values were significantly different between two groups. The distribution of lateral patellar tilt angle was significantly related with trochlear dysplasia, patellar chondromalacia, quadriceps tendinosis, trochlear sulcus angle, tibial tubercle – trochlear groove distance, lateral trochlear inclination angle, trochlear depth in patellar tilt group. The distribution of quadriceps – patellar tendon angle was significantly associated with trochlear dysplasia, other than superolateral portion of Hoffa fat pad oedema, prefemoral fat pad oedema, quadriceps tendinosis, trochlear sulcus angle, lateral trochlear inclination angle in patellar tilt group. We calculated 10 degrees of patellar tilt angle as a cut off value for oedema in the superolateral portion of the Hoffa fat pad. The knee is a complex joint with anatomical variations including quadriceps – patellar tendon angle. They are associated with fat pad, cartilage and tendon pathologies.