Pazarlamada örnekedinme (benchmarking) ve Türkiye'den bir örnek
  1. Tez No: 61327
  2. Yazar: SEZİN SINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Örnekedinme, işletmelerin performanslarını arttırmayı amaçlayan bir yönetim tekniği olarak bütün dünyada kabul görmüştür. Endüstrideki en iyi uygulamalara dayalı verimlilik projeleri ve faaliyet amaçları oluşturma yaklaşımı olarak örnekedinme, kalite alanında belkide en ilginç uygulamadır. Süreç, endüstri liderleri olarak isim yapmış işletmelere yada işletmenin önde gelen rakiplerine göre ürünlerin, hizmetlerin ve uygulamaların sürekli bir biçimde ölçülme çalışmasıdır. Bu çalışmada örnekedinme ile ilgili genel kavramlar anlatıldıktan sonra bu çalışmanın uygulama süreci anlatılmıştır. Daha sonra da Türkiye'de pazarlama alanındaki örnekedinme çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Benchmarking, an aproach for establishing operating goals and productivity projects based on best-industry practices, is perhaps the most exiting new tool in the quality field. Benchmarking is the continuous process of measuring products, services, and practices against the company's toughest competitors or those companies reknowned as industry leaders. This study has involved some general concepts and has practice process in it. Also it is involved in benchmarking workings about marketing in Turkey.