Language learning strategies of Turkish EFL students and the effects of proficiency level and gender on strategy use
- Tez No: 61328
- Danışmanlar: PROF. ZÜLAL BALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1994-1995 öğretim döneminde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nin İngilizce hazırlık programında okuyan öğrencilerin hangi dil öğrenme stratejilerini ne sıklıkta kullandıklarını ortaya çıkarmak ve dil düzeyi ile cinsiyetin öğrenme stratejilerinin kullanımına olan etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 121 öğrenci katılmış, ancak bu öğrencilerin 104 tanesinden toplanan veriler araştırmada kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere bir dil öğrenme stratejileri anketi ile bir seviye tespit sınavı verilmiştir. Araştırma sonucunda; 1) öğrencilerin genel olarak dil öğrenme stratejilerini orta sıklıkta kullandıkları, 2) telafi stratejileri ile üst-zihinsel stratejilerin oldukça sık kullanıldıkları ve bunları sırası ile; sosyal stratejiler, zihinsel stratejiler, duygusal stratejiler, ve bellek stratejilerinin takip ettiği, 3) dil düzeyi yüksek olan öğrencilerin zihinsel stratejileri düzeyleri düşük olan öğrencilere göre daha sık kullandıkları, ve 4) kız öğrencilerin sosyal stratejileri erkek öğrencilerden daha sık kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to a) identify the type and frequency of language learning strategy uses by students learning English as a foreign language and b) determine the effects of proficiency level and gender on strategy use. A total of 121 students studying English in the Intensive Language Program at the Communication Sciences Faculty at Anadolu University participated in the study. However, data gathered from 104 students were used in the study. The students were given a paper-and-pencil survey of language learning strategies and a placement examination. Findings indicated that 1) the students used the learning strategies in the medium range in general, 2) compensation and metacognitive strategies were used moderately frequently, followed by social strategies, cognitive strategies, affective strategies, and memory strategies, 3) high level students used cognitive strategies more frequently than low level students, and 4) females employed social strategies more often than males. IV