Günümüzde dünyada ve Türkiye'de korumacılık politikaları ve uygulamaları
  1. Tez No: 61326
  2. Yazar: AYKUT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Genel anlamda dış ticaret politikasının başlamasıyla birlikte bir taraftan korumacılığın azaltılması için çaba harcanırken, diğer taraftan koruma önlemleri genellikle artarak ve yeni biçimler kazanarak günümüze kadar gelmiştir. Dünyada ve Türkiye'de uygulanan bu tür önlemlerin belirlenmesi amacını güden araştırmanın ilk bölümünde korumacılığı doğuran sebepler ortaya konularak, gelişimi ve yöntemleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca koruyucu ve serbest dış ticaret politikası yaklaşımlarının bir karşılaştırması yapılmıştır, ikinci bölümde, çok taraflı ticaret roundları ele alınarak, çeşitli ülkelerde korumacılık uygulamaları üzerinde durulmuştur. Ülkemizde, Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne kadar sanayileşme ve dış ticaret politikalarının geçirdiği aşamaların incelendiği son bölümde ayrıca, ithalat ve ihracat rejimi kapsamında Türkiye'de korumacılık politikaları ve uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın son kısmında Türkiye'de korumacılık kapsamında uygulanan ihracat ve yatırım teşviklerinin, ihracat, yatırım ve makro değişkenler üzerine etkilerinin modeller çerçevesinde genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general with the beginning of foreign trade policy either the efforts have been made reducing the protectiveness on the protection measures have generally increased and it has developed until today gaining the new shapes at the same time. In the first chapter of the research pursuing the target of determining such precautions applied in the world and Türkiye the reasons forming the protectiveness have been explained and its development and its methods have been studied in detail. And a comparison of the apprauchments of protective and free foreign trade policies have been made. In the second chapter by considering the multi-sided trade rounds the applications of protectiveness have been studied in different countries. In the last chapter in which the stages of industralisation and of foreign trade policies have been studied in our country since the establishment of republic. The protective policies and its applications included by export-import regime have been considered, in Türkiye. In the last part of the study the effects in export, investment and macro variables of the encouragement's of export and import applied in protectiveness policies in Türkiye have been evaluated in the models in general.