Lokal ileri küçük hücreli dışı akciğer kanserinde protein kinaz b/akt ileti yolunun prognozla ilişkisi
Prognostic significance of protein kinase b/akt pathway in patients with non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 613308
  2. Yazar: ŞULE KARABULUT GÜL
  3. Danışmanlar: UZMAN ALPASLAN MAYADAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada hem kadınlarda hem erkeklerde kansere bağlı ölümlerin başında yer alır. Tüm kanser ölümlerinin %28.4'ünden akciğer kanseri sorumludur. Dünya çapında 1 milyonun üzerinde insan her sene akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir (1). Bu olguların yaklaşık %85'i küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK), geriye kalanı ise küçük hücreli akciğer kanseridir (KHAK) (2). Güncel tedaviler cerrahi, radyoterapi ve kemoterapiyi içerir. Kemoterapi, KHDAK hastalarının sağkalım oranını artırır, ancak medyan 5 yıllık sağkalım oranı hala %15'lerdedir (3). KHAK'nde sigara içimi etyolojide önemli yer tutar ve hastaların 5 yıllık sağkalım oranı %5'ten azdır (4). Akciğer kanseri moleküler biyolojisine ait pek çok nokta aydınlanmamış olup, son 20 yıl içinde bu yönde çalışmalar artmıştır. Akciğer kanseri tedavisinde sitotoksik ajanlar yaşam kalitesinde bir düzelme sağlasa bile, hastalara gelişmiş sağkalım yararı sağlamak için ilave terapötik yaklaşımlara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Onkojenlerin mutasyonel aktivasyonu, tümör baskılayıcı genlerin inaktivasyonu, hücre siklusu regülasyonu ve DNA tamirinde rol oynayan genlerde ortaya çıkan farklılıklar akciğer kanserinde görülen başlıca moleküler değişikliklerdir. Geçmiş yıllarda, kanser gelişiminden sorumlu moleküler mekanizmalar üstüne ayrıntılı şekilde çalışılmış ve anormal Ras ve fosfoinozitid 3-kinaz (PI3K) sinyal iletiminin, tümörün büyümesi, devamlılığı ve kemorezistansına katkıda bulundukları detaylı olarak belgelenmiştir (5). Proteinkinaz B(PKB) olarakda bilinen AKT, büyüme hormonları ile aktive olan intrasellüler bir sinyal transdüksiyon proteinidir. Hücre hayatının devamı, hücre büyümesi ve farklılaşması, hücre döngüsü, transkripsiyon, translasyon ve hücre metabolizması gibi çeşitli hücresel işlevleri düzenleyen AKT, çeşitli kanser tiplerinde sıklıkla aktive olmaktadır. Fakat akciğer kanseri gelişimi ve progresyonundaki rolü halen tam olarak tanımlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı bir serin/treonin kinaz olan AKT'ın akciğer kanserindeki prognostik değerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths in both women and men worldwide. From 28.4% of all cancer deaths; lung cancer is responsible. Over 1 million people worldwide die every year due to lung cancer (1). Approximately 85% of these cases are non-small cell lung cancer (NSCLC), and the rest are small cell lung cancer (SCLC) (2). Current treatments include surgery, radiotherapy and chemotherapy. Chemotherapy increases the survival rate of NSCLC patients, but the median 5-year survival rate is still at 15% (3). Smoking has an important role in etiology in SCLC disease and the 5-year survival rate of patients is less than 5% (4). Many aspects of lung cancer molecular biology have not been elucidated, and studies have increased in the past 20 years. Although cytotoxic agents provide an improvement in quality of life in the treatment of lung cancer, it is thought that additional therapeutic approaches are needed to provide patients with improved survival benefit. Mutative activation of oncogenes, inactivation of tumor suppressor genes, cell cycle regulation and differences in genes involved in DNA repair are the major molecular changes in lung cancer. In the past years, it has been studied in detail on the molecular mechanisms responsible for cancer development, and it has been documented in detail that abnormal Ras and phosphoinosidide 3-kinase (PI3K) signal transduction contribute to tumor growth, continuity and chemoresistance (5). AKT, also known as proteinkinase B (PKB), is an intracellular signal transduction protein activated by hormones. AKT, which regulates various cellular functions such as the continuation of cell life, cell growth and differentiation, cell cycle, transcription, translation and cell metabolism, is frequently activated in various types of cancer. But lung cancer development and Its role in progression is still not fully defined. The aim of this study is to determine the prognostic value of AKT, a serine / threonine kinase, in lung cancer.