Yavuz Bülent Bakiler'in 'Duvak, Yalnızlık, ve Seninle' adlı şiir kitaplarındaki cümlelerin yapısal tahlili ve öğelerin derin yapısı
Structural analysis of sentences in Yavuz Bülent's poetry book 'Duvak, Yalnızlık, Seninle' and deep structure of its elements
- Tez No: 61333
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖMER KARPUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 253
Özet
II ÖZET Çalışmamızda, 1991 yılında İstanbul'da, Polat Ofset Matbaasında basılan“Yalnızlık”isimli kitabın 7. baskısını,“Seninle”isimli kitabın 3. baskısını ve“Duvak”isimli kitabın ö.baskısını esas aldık. Bu üç şiir kitabında toplam 94 şiir ve 1478 cümle yer almaktadır. Bu cümleler 548 ayrı cümle kalıbından oluşmuştur. Cümlelerde 5039 öğe kullanılmıştır. Tezin giriş bölümünde, ilk dil ve dilbilim çalışmaları ile yapılan bu çalışmaların günümüze kadar gösterdiği gelişme süreci, kullanılan metotlar, şiir dilinin hususiyetleri ile dilbilimin şiir diline bakış açısı ve şiir inceleme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Yine bu bölümde, Yavuz Bülent Bakiler'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, şiirlerdeki cümleler tespit edilerek bunlara numaralar verilmiş ve şiirler düzyazıya dönüştürülerek metin teşkil edilmiştir. İkinci bölümde, tespit edilen 1478 cümle önce yapısal bakımdan tahlil edilmiş, sonra da tasnif edilmiştir. Üçüncü bölümde, 1478 cümlede kullanılan 5039 öğe derin yapıları incelenerek cümle öğelerini oluşturan unsurlar önce tespit edilmiş, sonra da tasnif edilmiştir. Dördüncü bölümde, 6 ana grup ve 548 cümle kalıbından oluşan cümlelerin bu grup ve kalıplardaki kullanım sayı ve oranları ile birlikte beş öğe çeşidini oluşturan 96 öğenin kullanım sayı ve oranlan verilmiştir: Yapılan bu çalışma neticesinde, Yavuz Bülent Bâkiler'in Türk şiir dilindeki ustalığı ile zengin ve gelişmiş bir dil olan Türk dilinin, imkânlar ölçüsünde daha da geliştirilebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In our research“Yalnızlık”whis was puplished in 1991 edition by“Polat Ofset”, Sevent edition,“Seninle”third edition and“Duvak”sixth edition has been taken as a base. These three poem books cantains 94 poems and 1478 sentences. These all sentences are made up of 548 different sentences structures and 5039 elements are used in these sentences. In the introduction partofour investigation I tried to give information about, the first lingusitic studies, devalopment of lingusitic studies in the world, the lingusitic methods that were used features at the poetry language, lingusitic points of view to the poetry language and finaly methods of poetic investigation. In this chapter I have also given information about life of“Yavuz Bülent Bakiler”his art, studie, and poems. In the first part the sentences in the poems translated in to prose and the text is formed by determining the numbers of the sentences. In the second part the chosen 1478 sentences are structurally analysed and than classified. In the third part 5039 elements that were used in 1478 sentences of tiic structure examined deeply. The parts whic canstitutes sentences elements are detirmined and classified. In the fourth part the usage numbers and rates taht are in main groups and 548 sentences models are given. Also I have given the usage numbers and rates of 96 elements whic constitutes 5 kinds of elements. At the end of this investigation structural analysis of“Yavuz Bülent Bâkiler”s sentences and his poems his usage of Turkish in the poetry language is magnificent. It is also understood well that Turkish language can be devoloped perfectly in its perfect potential.