Enflasyon ortamında finansal tabloların değerlemesi
An Evaluation of financial schemes in an inflationary milieu
  1. Tez No: 61332
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ENFLASYON ORTAMINDA FİNANSAL TABLOLARIN DEĞERLEMESİ Enflasyon; işletmenin özsermayesini aşındırır. Enflasyon dönemlerinde işletmenin varlık ve kaynak yapısı bozulur. İşletmenin karlılığı fîktif* olarak büyür. Bu nedenle işletme aşın vergilendirilir ve aşın karpayı dağıtır. Bunun sonucu olarak da işletme likidite sıkıntısı çekeceğinden uygun olmayan finansalar araçları tercih edecek, aşın borçlanacaktır. İşletmenin ekonomik ve finansal yapısı ile faaliyet sonuçlan hakkında bilgi veren finansal tablolar; para biriminin değişmediği varsayımı ile hazırlandıklarından enflasyon nedeniyle bozulmakta, işlevini yerine getirmekten uzaklaşmaktadır. Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesine yönelik olarak; ekonominin tümü için tesbit edilen genel fiyat endeksinin, finansal kalemlere uygulanması suretiyle, finansal tabloların, ortak satın alma gücü ile ifadesini sağlayan genel fiyat düzeyi muhesebesi modeli ve işletmenin üretim gücünün korunmasına yönelik, genel fiyat endeksi yerine özel fiyat endekslerini esas alan cari maliyet muhasebesi modeli geliştirilmiştir. Türkiye'de uzun yıllardan bu yana enflasyon olması ve enflasyonun olumsuz etkilerinin görünmesine rağmen; bu olumsuz etkiyi gidermeye yönelik olarak uygulamaya konulan, yeniden değerleme; amortismana tabi iktisadi kıymetlerle sınırlı kalmış, yenileme fonu, maliyet artış fonu, stok değerlemede LİFO yönteminin uygulanması gibi müesseseler de bir takım zorlayıcı nedenlerden dolayı asıl işlevinden uzaklaştığından, istenilen düzeyde bir enflasyon muhesebesi uygulamasına geçilememiştir. DENİZLİ - 1997
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis AN EVALUATION OF FINANCIAL SCHEMES IN AN INFLATIONARY MILIEU Inflation corrodes the real capital of a business enterprise. During the inflation period, the capital and source structures of the business enterprise spoil. In the some time, the fictitions profit increaces; naturally the taxes and the shareholders profit payments increaces too. This situation will disturb the companies. Even they could be deep in debt. For all companies, the budget graphs and the operational expendeture output are designed for constant economical values. Bud due to inflation effects all these graphs targets and paths will be upset down. A Complete Cost Accounting has been developed which takes the private price indexes instead of the general price indexes as a basis, aiming to protect the enterprise's forces of production and the model of general Price Level Accounting which gives the meaning of purcasing power to the financial schemes by means of adapting the general price indexes to the financial outlines which are determined for the general economy in order to remove the negative affects of the inflation on the financial schemes. Although, Turkey has been suffering from the negative effects of inflation for a long time, an accounting of inflation has not applied yet even there are plans which are aiming to ease the inflation such as re-evaluation renewed funds which are limited by economic sources, cost flow funds, stock appraisments or carrying out method of LDFO. DENİZLİ - 1997