Kriyobalon ablasyon yapılan atrial fibrilasyon hastalarında işlem sonrası kalbin otonom fonksiyonlarının efor testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the heart autonomic functions with the exercise stress test in the post-procedure of atrial fibrillation patients with cryoballon ablation
  1. Tez No: 613331
  2. Yazar: MEVLÜT SERDAR KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZCAN ÖZEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Atriyal fibrilasyonda (AF) kriyobalon ile ablasyon etkili bir tedavi yöntemidir. Kateter ile pulmoner ven izolasyonu (PVI) sonrasında pulmoner ven (PV) etrafındaki otonom sinirlerle kalbin bağlantısı kesilmektedir ve bu sinir ağı kalbin inervasyonunda önemli rol oynamaktadır ve kateter ile ablasyon sonrası kalbin otonom fonksiyonlarında ki değişiklik üzerine bilgiler sınırlıdır. Amaç: Çalışmamızda ablasyon sonrasında kalbin otonom fonksiyonlarında etkilenme olup olmadığını efor testi yardımıyla aracılığıyla araştırmak hedeflendi. Yöntem: Çalışmaya. kriyobalon ile AF ablasyon planlanan 20 hasta dahil edildi. Hastalara işlemden bir gün önce Bruce protokolüne göre efor testi yapıldı. Hastaların kronotropik yanıt indeksi, kalp hızı toparlaması hesaplandı. Sonrasında hastalara İkinci jenerasyon kriyobalon ile ablasyon işlemi ile PVI yapıldı. Hastalara işlemden 40 gün sonra tekrar Bruce protokolüne göre efor testi yapıldı kronotropik yanıt indeksi ve kalp hızı toparlaması hesaplanarak ilk değerlerle kıyaslandı. Bulgular: Ablasyon öncesi ve ablasyon sonrası 1.ay yapılan efor testinde ölçülen bazal kalp hızında bir farkı izlenmedi (Ablasyon öncesi 85,10; ablasyon sonrası 1. ay 85,10; p= 0,691). Kalp hızı 1. dakika toparlaması, ablasyon öncesi ortalama 24,40 sn, ablasyon sonrası 1.ay yapılan efor testinde ortalama 12,70 sn; belirgin olarak düşük (p=
Özet (Çeviri)
Background: Ablation with cryobalon is an efficient treatment method in Atrial Fibrilation. The heart gets disconnected with autonomic nerves around pulmonary ven after isolation of pulmonary ven with catheter ablation. This plexus plays an important role in the internevention of heart. Unfortunately, the science has limited information about the changes that can be monitored in autonomus functions of heart following an ablation with catheter. Objective: Our study has been aiming to see the changes and aftereffects in autonomus functions of heart following an ablation, with the help of stress test. Method: 20 patients have taken part in this study all of whom were being planned to apply AF ablation with cryobalon. We have applied stress test to these patients according to the Bruce protocol a day prior to the operation. We have monintored their chronotropic response index and heart rate recovery. After this, we have applied second generation ablation with cryobalon and PVI to the patients. 40 days after this operation we have applied stress test according to Bruce protocol again and we have recalculated chronotropic response index as well as monitored the heart rate recovery, in order to compare with the initial data. Result: There was no difference in baseline heart rate between at the effort test before the ablation and the effort test one month after the ablation (Before ablation 85,10; after 1 month from ablation 85,10; p= 0,691). First minute heart rate recovery was mean 24,40 sec at the effort test before the ablation and, 12,70 sec at the effort test one month after the ablation and it was significantly lower (p =