Aşil tendon yırtıklarının açık cerrahi tedavisinden sonra erken rehabilitasyonunun sonuçlar üzerine etkisi
Effect of early rehabilitation on outcomes after open surgical treatment of achilles tendon tears
  1. Tez No: 613393
  2. Yazar: MEHMET ORÇUN AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞÜKRÜ SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Amaç: Aşil tendon yırtıkları sık görülen bir patoloji olup üzerinde geniş ölçüde mutabakat sağlanmış bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Tedavi sonrası standart rehabilitasyon protokollerinin eklem sertliği, kas atrofisi, tendokutanöz yapışma, artmış derin ven trombozu riski, spora geç dönüş ve işgücü kaybı gibi kendine özgü komplikasyonları vardır. Biz de çalışmamızda aşil tendon yırtıklarının açık cerrahi tedavisinden sonra erken rehabilitasyonun tedavi sonuçları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Ekim 2002 - Mayıs 2004 tarihleri arasında aşil tendon yırtığı nedeniyle cerrahi tamir uygulanan 35 hastayı dâhil ettik. Hastalarımızın ortalama izlem süresi 19 (12-31) ay idi. Hastaların 19'u Grup 1, 16'sı Grup 2 olarak belirlendi. 1. Gruptaki hastalara ameliyat sonrası standart rehabilitasyon programı uygulanırken, 2. Gruptaki hastalara ise erken rehabilitasyon programı uygulandı. Hastalar ağrı, hassasiyet, eklem sertliği olup olmadığı, daha önce yaptıkları spora dönüp dönemedikleri, ek fizik tedavi alıp almadıkları ve işe geri dönüş süreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Eklem sertliği (p=0,109) ve spora dönüş süreleri (p=0,46) arasındaki fark sorgulandığında her iki grup arasındaki fark Grup 2 lehine olsa da bu fark istatiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Achilles tendon ruptures are a common pathology and there is no widely agreed treatment protocol. Post-treatment standard rehabilitation protocols have unique complications such as joint stiffness, muscle atrophy, tendocutaneous adhesion, increased risk of deep vein thrombosis, late return to sports and loss of labor. In our study, we aimed to investigate the effects of early rehabilitation on treatment outcomes after open surgical treatment of Achilles tendon tears. Material and Methods: We included 35 patients who underwent surgical repair for Achilles tendon rupture between October 2002 and May 2004. The mean follow-up period was 19 (12-31) months. Nineteen of the patients were in Group 1 and 16 of them were in Group 2. The patients in Group 1 underwent a standard rehabilitation program and the patients in Group 2 underwent early rehabilitation program. Patients were compared in terms of pain, tenderness, joint stiffness, return to their previous sport, whether they received additional physical therapy and return to work. Results: When the difference between joint stiffness (p = 0.109) and return to sports (p = 0.46) was questioned, the difference between the two groups was in favor of Group 2 but this difference was not statistically significant.