Kant'ın transandantal felsefesinde kendi başına şey ve görünüş ayrımı
The difference between the thing in itself and appearance in Kant's trancandantal philosopy
  1. Tez No: 613395
  2. Yazar: YUSUF SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Kendi başına şey kavramının Kant felsefesi üzerindeki etkisi incelenmiştir.Kendi başına şey -görünüş ayrımı Kantçı eleştirel felsefenin bütünü belirler. Bu ayrım Kant'ıneleştirdiği idealizmden ayrımını belirler ve aynı zamanda bir sınır kavramı olarak karşımızaçıkar. Mümkün deneyimi aştığımızda, sınırı aşılır ve yanılsamaya düşülür. Şeyleri görünüşlerolarak bildiğimizi söylemek, çağın bilimci anlayışıyla da uyumludur. Kant'ın bilgi kuramınıile ahlak kuramı kendi başına şey kavramıyla bağlanır. Kendi başına şey temellendiği için,ahlak alanında özgürlük ortaya konabilmektedir. Böylece Kant Birinci Kritikte dışladığıideleri, İkinci kritikte sistemine dahil eder. Kendi başına şey, aynı zamanda dışsal görüdekitemsillerin kaynağı olarak ?ben?in kalıcılığının dayanağı konumundadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concept of ?thing in itself? considered as a structural basis in ImmanuelKant?s philosophy. The main argument is that the difference between ?thing in itself? and?appearance? is the determinative moment of the Kantian critical philosophy. Thisdifferentiation also demonstrates the braking point of Kantian philosophy from the idealistphilosophy. Concept is a concept of limitation. Beyond the possible experience, limits passedover and illusion starts. This concept also bounds epistemology and ethics. Thing in itself yetis the basis of ?I?, the source of representations in the external intuition.