Türkiye'de sağlık sektöründe kamu özel ortaklığı modeli: Şehir hastaneleri üzerine ampirik bir araştırma
Public private partnership model in the health sector in Turkey: an empirical research for city hospitals
- Tez No: 613412
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda sağlık sektöründeki finansman ihtiyacındaki artış ve ülkelerin bütçe yetersizlikleri sebebiyle gündeme gelen Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) yeni bir finansman modeli olmuştur. Türk sağlık sektöründe de uygulanmaya başlanan KÖO modeli örneği olan şehir hastaneleri bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu tezde KÖO modeli incelenerek uygulanabilirliği irdelenmiştir. Ayrıca, ortaklık ile yapılan hem şehir hastaneleri hem de sağlık kampüslerindeki sağlık çalışanlarının modele ilişkin bilgi, tutum ve algıları incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yapılan yazışma ve görüşmeler sonucunda çalışma için gerekli izin alınamamıştır (Ek 2). Bu nedenle Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışma kapsamından çıkarılmış ve çalışmanın evreni Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapsamına daralmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve 364 kişiye ulaşılmıştır. Veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle katılımcıların demografik değişkenlerine ilişkin betimleyici istatistik yapılmıştır. Ardından Kamu Özel Ortaklığı algı ölçeği için açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçek kapsamında oluşturulan faktörler yaş, cinsiyet, eğitim durumu, mesleki çalışma süresi ve görev/unvan gibi demografik değişkenlerle karşılaştırılarak tez çalışmasındaki hipotezler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; yaşı 26 ve daha küçük olan çalışanlar KÖO'yu diğer yaş gruplarından daha farklı eleştirmektedirler. Buna karşın, 30 yaş üzerindeki katılımcıların KÖO'nun özelleştirmeden farklı bir uygulama olmadığı yönünde algıya sahip oldukları görülmektedir. Cinsiyet değişkeni ile KÖO eleştirileri faktörü incelendiğinde, erkeklerin KÖO eleştirilerine ilişkin algılarının, kadınların algılarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, erkeklerin KÖO için daha eleştirel bir yaklaşım içinde oldukları söylenebilir. Eğitim durumu değişkeni analizlerinde ise sadece üniversite mezunları ile lise mezunları arasında, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin sunumu faktörü arasında algı farklığı bulunmuştur. Görev ve Türkiye'de sağlık hizmetleri sunumu faktörü analizine göre, hizmet sunumuna ilişkin algı farklılığı yönetici pozisyonunda çalışanlar için oldukça yüksektir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilerek genel anlamda; KÖO uygulamalarının artırılarak sağlık hizmetlerinin finansmanı konusundaki sıkıntıların çözülebileceği, KÖO hakkında çalışanların ve vatandaşların bilinçlendirilmesi gereği ve kamuoyunun KÖO uygulamaları hususunda daha şeffaf biçimde bilgilendirilmesi önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Public-Private Partnership (PPP), which has come to agenda due to the recent increase in the financial needs of the health sector and insufficient budget of governments, has become a new finance model. City hospitals, which are the examples of the PPP model that has recently put into practice in the Turkish health sector, are the main subjects of this research. In this dissertation, the PPP model and its applicability are considered. The knowledge, attitudes and perception of the health care staff of both the city hospitals and the health campuses that have been built with the partnership are investigated. The population of the research consists of the health care personnel working in Adana City Training and Research Hospital and Mersin City Training and Research Hospital. After the correspondences and meetings with the Mersin City Training and Research Hospital, the necessary permission could not be granted (appendix-2). Thus, the Mersin City Training and Research Hospital is taken out of the extent of the research, and the population has been narrowed to Adana City Training and Research Hospital. A questionnaire is used as a data collection method, and the study reached to 364 people. The collected data are analysed by using the SPSS 23.0 programme. First, the descriptive statistics of the demographic variables of the participants are produced. Then, the explanatory factor analysis for the perception scale of the PPP is done. Hypotheses in the study are analysed by comparing the factors that are formed in the extent of scale with the demographic variables such as age, gender, educational status, vocational working period and duty/title. According to the results of the analyses, the personnel equal or under 26 years old criticize the PPP model more different from the other age groups. However, the results show that the personnel over 30 have the perception that the PPP is not a different practice than the privatisation. When the gender variable is examined with the PPP critiques factor, it is found that male's perceptions relating to PPP critiques are higher than the female participants are. In this context, it can be said that men have a more critical approach to PPP. A perception difference is found only between bachelor's degree and high school graduates, in the educational status analysis. According to the analysis related to the duty and“health services in Turkey”factor, the perceived difference in service delivery is high in terms of the ones employing in a director position. In the direction of the findings obtained in the study, some recommendations such as the problems on finance of health services can be solved by increasing the PPP practices, there is a need for raising the awareness of both the crew and the citizens, and the public should be informed more transparently on the PPP practices are proposed.