Posterior kanal benign paroksismal pozisyonel vertigo tedavisinde hızlı düz yan yatış manevrasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiency of brisk straight side lying maneuver in the treatment of posterior canal benign paroxysmal positional vertigo
  1. Tez No: 613417
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Posterior Kanal Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo Tedavisinde Hızlı Düz Yan Yatış Manevrasının Etkinliğinin Araştırılması Benign paroksismal pozisyonel vertigo tedavisinde kullanılan Epley manevrası pasif boyun hareketlerini içerdiğinden serviko-torakal problemi olan hastalara uygulanamamaktadır. Bu çalışmanın amacı serviko-torakal problemi olan hastalar için geliştirilen HDYM'nin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Posterior SSK-BPPV tanısı konulan 100 yetişkin (60 kadın, 40 erkek) gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Rastgele iki gruba ayrılan bireyler HDYM grubuna 50 birey, Epley manevrası grubuna 50 birey olmak üzere iki grup olarak değerlendirildi. Tüm bireyler iyileşene kadar haftalık olarak kontrole çağırıldı. Tanı ve takipte; VNG ve DH testleri kullanıldı. Ayrıca bireyler tedaviden önce ve sonra DHI, VADL ve VAS ile değerlendirildi. Manevra uygulanmasını takiben bir haftanın sonunda HDYM grubunda 17 (%34), Epley manevrası grubunda 33 (%66) hastada iyileşme görüldü. İkinci haftanın sonunda ise HDYM grubunda 13 (%39.4), Epley manevrası grubunda 12 (%70.6) hastanın iyileştiği görüldü. Toplamda HDYM grubunda 30 (%60), Epley manevrası grubunda 45 (%90) hasta iyileşti. Üçüncü haftada HDYM grubunda iyileşmeyen 20 hastaya ve Epley manevrası grubunda iyileşmeyen 5 hastaya Epley manevrası uygulandı. Dördüncü hafta kontrolünde toplam 5 hastanın tam iyileşmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Investigation of Efficiency of Brisk Straight Side Lying Maneuver in the Treatment of Posterior Canal Benign Paroxysmal Positional Vertigo The Epley maneuver used in the treatment of BPPV includes passive neck movements and therefore cannot be applied to patients with cervico-thoracic problems. The aim of this study was to evaluate the efficacy of HDYM developed for patients with cervico-thoracic problems. A hundred volunteers adults (60 female, 40 male) with PSSK-BPPV diagnosed in the study. Individuals randomly divided into two groups were evaluated as 50 individuals in HDYM group and 50 individuals in Epley maneuver group. All subjects were called weekly until complete recovery. VNG and DH tests were used diagnosis for follow-up. In addition, the subjects were evaluated before and after treatment with DHI, VADL and VAS. At the end of the first week after the maneuver, 17 (34%) patients in the HDYM group and 33 (66%) patients in the Epley maneuver group got recovered. At the end of the second week, 13 (39.4%) patients in the HDYM group and 12 (70.6%) patients in the Epley maneuver group got recovered. In total, 30 patients (60%) in the HDYM group and 45 patients (90%) in the Epley maneuver group got recovered. In the third week, Epley maneuver was applied to 20 patients who did not improve in HDYM group and 5 patients who did not improve in Epley maneuver group. A total of 5 patients did not fully recovered at the fourth week follow-up.