Kalça ve diz osteoartritli kişilerde animasyonlaştırılmış aktivite anketi'nin (AAA-T) Türkçe adaptasyonunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and Reliability of Turkish Adaptation of Animated Activity Questionnaire in Patients with Hip and Knee Osteoarthritis
- Tez No: 613419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KÜLÜNKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı, kalça ve diz osteoartritli (OA) kişilerde Animasyonlaştırılmış Aktivite Anketi'nin (AAA-T) Türkçe adaptasyonunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemekti. Çalışma 200 kalça ve/veya diz OA tanısı almış hastada yapıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri kaydedildi ve hepsine AAA-T ve Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) uygulandı. Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru – Fiziksel Fonksiyon Kısa Formu (KOOS-PS) anketi, Kalça Yetersizliği ve Osteoartrit Sonuç Skoru - Fiziksel Fonksiyon Kısa Form (HOOS-PS) anketi uygulandı. Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT), Merdiven Çıkma Testi (MÇT) ve Sandalye Kalk Testi (SKT) performans testleri de uygulandı. Değerlendirmeden 7 gün sonra 40 katılımcıya AAA-T anketi tekrar uygulandı. Güvenirliğin belirlenmesi için iç tutarlık ve test-tekrar test ölçümleri yapıldı. Geçerliğin belirlenmesi için ise faktör analizi yapıldı ve literatürde kullanılan diğer ölçüm yöntemleriyle AAA-T'nin korelasyonuna bakıldı. Test–tekrar test sonuçları arasında SKK 0.971 (%95 GA: 0.945 – 0.985; p˂0,001) olarak hesaplandı. Cronbach-alfa ile test edilen iç tutarlık değeri 0.947 olarak bulundu. AAA anketinin Türkçe adaptasyonunun orijinalindeki gibi tek faktörlü olduğu belirlendi. AAA-T'nin WOMAC, KOOS-PS, HOOS-PS anketleriyle korelasyon değerleri sırasıyla 0.59, 0.59 ve 0.49 olarak bulundu ve hepsinin orta düzeyde korele olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the validity and reliability of Turkish adaptation of Animated Activity Questionnaire (AAA-T) in people with hip and knee osteoarthritis (OA). The study was performed on 200 patients with hip and/or knee OA. Sociodemographic characteristics of the patients were recorded and AAA-T and The Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) were applied to all patients. Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score-Physical Function Short-Form (KOOS-PS) and Hip Disability and Osteoarthritis Outcome Score–Physical Function Short-Form (HOOS-PS) were applied. Timed Up and Go Test (TUG), Stair Climbing Test (SCT) and 30-Second Chair Stand Test (CST) were also performed. After 7 days, 40 participants were replied AAA-T. Internal consistency and test-retest measurements were performed to determine reliability. In order to determine the validity, factor analysis was performed and the correlation of AAA-T with other measurement methods used in the literature was examined. Among the test-retest results, ICC was 0.971 (95% CI: 0.945 - 0.985; p˂0.001). The internal consistency value of Cronbach-alpha was found to be 0.947. The Turkish adaptation of the AAA was found to be single factor as in the original. The correlation values of AAA-T with WOMAC, KOOS-PS, HOOS-PS questionnaires were found to be 0.59, 0.59 and 0.49 respectively and all were moderately correlated.