Validation studies on dynamic analysis methodology of polyethylene fuel tank based on test results
Polietilen yakıt tankının dinamik analiz metodolojisinin test sonuçları ile validasyon çalışmaları
  1. Tez No: 613420
  2. Yazar: İPEK ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde otobüslerde kullanılmakta olan konvansiyonel metal yakıt tankları, plastik malzemelerin sahip olduğu ucuzluk, hafiflik ve kolay şekil alabilirlik gibi bir çok avantajdan dolayı yerini plastik yakıt tanklarına bırakmaktadır. Aynı sebeplerden dolayı Mercedes ve Setra markalı otobüslerde de polietilen yakıt tankı kullanımına geçme kararı alınmıştır. Metal yakıt tanklarının plastik yakıt tanklarına dönüştürülmesiyle birlikte, plastik yakıt tanklarının dayanımının hesaplanabilmesi için yeni bir sonlu elemanlar analiz metodolojisine ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple 2014 Mayıs – 2015 Ekim tarihleri arasında Mercedes Benz Türk A.Ş. ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen SAN-TEZ projesi (0488.STZ.2013-2) kapsamında yeni bir dinamik analiz metodolojisi başarıyla geliştirilmiştir. Bu çalışmada ise bahsedilen SAN-TEZ projesi sonucunda polietilen yakıt tankları için oluşturulmuş dinamik analiz metodolojisinin yapılan fiziksel testlerle validasyonu amaçlanmıştır. Yakıt tankına ait sonlu elemanlar modeli oluşturulduktan sonra yapıya ait doğal frekansları elde etmek için frekans cevabı analizleri yapılmıştır. FRF sonuçları doğrulandıktan sonra, incelenen parametreler ışığında hazırlanan nihai polietilen yakıt tankı modeli kullanılarak serbest titreşim analizleri yapılmıştır. Serbest titreşim analizleri sonucunda hem yapıya ait mod şekilleri hem de mod şekillerinin elde edildiği frekans değerleri test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında, son olarak yapılan çalışmanın yakıt tankının dayanımının belirlenmesinde faydalı olup olmadığını tespit etmek amacıyla modal transient analiz yapılmıştır. Sonuç olarak; projeden elde edilen çıktılar sayesinde yapının cevap fonksiyonunu etkileyen parametreler belirlenmiştir. Nihai yakıt tankı modeli kullanılarak yapılan analizlerde yapının doğal frekans değerleri test sonuçlarıyla yüksek oranda örtüşmüş ve yapıya ait mod şekilleri testlerle doğrulanmıştır. Modal transient analizlerde ise, titreşim tablası testlerinde meydana gelen hasarlı bölgeler tespit edilmiştir. Böylece testlerin sayısı azaltılarak maddi kazanç sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the metal components in vehicles are exchanged with plastic materials due to a great number of properties such as lightness, easy formability and cheapness. For the same reasons, polyethylene fuel tanks are began to use in all Mercedes and Setra buses. After changing the material of the fuel tank, a new Finite Element (FE) analysis methodology is required for the development process. Therefore, a SAN-TEZ project (Ministry supported project) was conducted to improve an analysis methodology for durability assessment of the polyethylene fuel tank. In the SAN-TEZ project which is carried out jointly by Mercedes Benz Turk Inc. and Istanbul Technical University, a dynamic finite element methodology was successfully developed between the dates May 2014 – October 2015. In this thesis, it is aimed to validate and maturate the dynamic analysis methodology for polyethylene fuel tank that is conducted within the SANTEZ project (0488.STZ.2013-2) with physical test results. For this purpose, firstly finite element analyses are performed with existing model. The finite element analysis results are separated into three main groups as frequency response analysis results, free vibration analysis results and modal transient analysis results. Consequently, all of the results prove that this study on the polyethylene fuel tank is significantly beneficial both for durability assessment of polyethylene fuel tank and for detection damages to be occurred on the fuel tank. Furthermore, the number of required physical tests is reduced; thus, the financial gain is provided for company.