Major depresif bozukluk hastalarında metakognitif işlevlerin somatik semptomlar ile ilişkisi
The relationship between metacognitive functions and somatic symptoms in patients with major depressive disorder
- Tez No: 613421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Somatik semptomlar major depresif bozukluk hastalarının ciddi bir kısmına eşlik etmektedir. Bireyin yaşam kalitesini, tedaviye yanıtını bozmakta ve relaps ihtimalini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı major depresif bozukluk hastalarında metakognitif inançlar ve bilinçli farkındalığın somatik semptomlar ile ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEM VE GEREÇLER: Çalışmamızın katılımcıları, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve major depresif bozukluk tanısı alan (n=100) hastalar ve hasta grubuyla benzer yaşa, cinsiyete ve eğitim düzeyine sahip olan (n=96) gönüllülerden oluşmaktadır. Hastaların tanıları alanında uzman kişilerce yarı yapılandırılmış görüşme sonucunda koyulmuştur. Değerlendirme için her iki gruptaki katılımcılar Sosyodemografik Veri Formu, Üstbiliş Ölçeği-30, Bradford Bedensel Belirti Envanteri, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile değerlendirilmiştir. SONUÇLAR: Çalışmamızda hasta gruplarının Üstbiliş-30 ölçeği ortanca değerleri kontrol grubundan fazla, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ortanca değerleri ise düşük saptanmıştır, yani gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Major depresif bozukluk hastalarında Bradford Bedensel Belirti Envanteri skorları ile Bilinçli Farkındalık Ölçeği skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır. Bradford Bedensel Belirti Envanteri skorları ile Üstbiliş Ölçeği-30'un düşünceleri kontrol edilemez ve tehlikeli olarak değerlendiren alt boyutunun skorları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. TARTIŞMA: Bulgularımız somatik semptomlar ile bilinçli farkındalık ve olumsuz metakognitif inançlar arasındaki ilişkiyi desteklemektedir. Bilinçli farkındalık ve metakognitif inançların somatik semptomların gelişimindeki rolünü aydınlatmak için literatürdeki bilgiler ışığında bilişsel süreçlerin başka basamaklarını test eden daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Somatic symptoms accompany a significant proportion of patients with major depressive disorder, impair the quality of life, response to treatment, and increase the likelihood of relapse. The aim of this study is to investigate the relationship between metacognitive beliefs and mindful awareness and somatic symptoms in patients with major depressive disorder. METHODS: The study sample was composed of patients who were diagnosed with major depressive disorder (n = 100) in Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital, Department of Psychiatry. Having similar age, sex and education level with patients healthy volunteers (n=96) were included in the study as control group. The diagnoses of the patients were made by a semi-structured interview by experts in the field. We applied sociodemographic data form prepared by the researchers. Hospital Anxiety and Depression Scale, The Metacognitions Questionnaire-30, The Bradford Somatic Inventory, The Mindful Attention Awareness Scale were used for clinical assesment. RESULTS: In our study, the median values of The Metacognitions Questionnaire-30 scores were found to be higher than the control group and the median values of The Mindfulness Attention Awareness Scale were lower, meaning a statistically significant difference between the groups. There was a statistically significant negative correlation between Bradford Somatic Inventory scores and The Mindful Attention Awareness Scale in patients with major depressive disorder. A statistically significant positive correlation was found between the Bradford Somatic Inventory scores and the scores of the The Metacognitions Questionnaire-30 subscale which was considered uncontrollable and dangerous. CONCLUSION: Our findings support the relationship between somatic symptoms and mindful awareness and negative metacognitive beliefs. To test the hypothesis we need further studies with large number of patients.