Bipolar bozukluk tanılı hastaların yakınlarına ilaç yönetimi konusunda verilen planlı hemşirelik eğitiminin hasta yakınlarının yaşam kalitesine etkisi
The effect of planned nursing education on drug management to the relatives of patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 613444
  2. Yazar: ADVİYE BÜŞRA İNEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bipolar bozukluk tanılı hastalarda, ilaç uyumsuzluğu hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Hastalardaki ilaç uyumsuzluğunun en önemli nedeni hasta ve hasta yakınlarının tedavi konusundaki bilgi eksikliğidir. Bu araştırma psikiyatri polikliniğine gelen ve ayaktan takip edilen bipolar bozukluk tanısı almış hastaların yakınlarına verilen ilaç eğitiminin hasta yakınlarının yaşam kalitelerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kasım 2018 - Mart 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Çalışma ön test son test desenli deneysel bir çalışmadır. Araştırma Ankara ilinde bulunan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde takipli 10 hastanın yakını ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından Sosyodemografik Özellikler Veri Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (WHOQOL-BREF), Bipolar Bozukluk Tanılı Hastaların Yakınlarının Hastalık ve Tedavi Konusunda Bilgi Düzeyi Formu kullanılarak toplanmıştır. Hasta yakınlarına tek oturumda bipolar bozukluğun ilaç tedavisi hakkında eğitim verilmiştir. Hasta yakınlarından yazılı bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Elde edilen verilerin yüzdelik, ortalama istatistikleri ve ön test son test karşılaştırmalarında Wicoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmada hasta yakınlarının hastalık ve tedavi konusundaki bilgi düzeylerinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In patients with bipolar disorder, drug incompatibility leads to a decrease in the quality of life of patients and their relatives. The most important cause of drug incompatibility in patients is the lack of information about the treatment of patients and their relatives. This study is followed by the outpatient psychiatry outpatient clinic waiting for the diagnosis of bipolar disorder in the relatives of the relatives of the education of the drugs given to the quality of life education. The research was conducted between November 2018 and March 2019. The study is an experimental study with pre-test final test pattern. The study was conducted in Ankara Bilkent City Hospital with 10 people. Sociodemographic Characteristics Data Form, World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF), Relation of Patients with Bipolar Disorder Diagnoses on Disease and Therapy Form. Learn about the drug treatment of bipolar disorder. Informed consent form. The Wicoxon test was used for the percentage, mean test and pre-test results obtained by the hand, and there was a Mann-Whitney U test where the groups were compared. In the study, it was determined that patient's knowledge, disease and treatment levels increased.