Yoğun bakım hemşirelerinin ruhsal durum değerlendirmeleri
Mental state assessments of intensive care nurses
- Tez No: 613443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma yoğun bakımda çalışan, hastalara bakım veren hemşirelerin karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve bu sorunlarla ilişkili ruhsal durumlarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kesitsel tipte tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakımlarında çalışan hemşirelerin üzerinde, Ocak-Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Örneklem belirlenmemiş ve çalışmaya katılmayı kabul eden, gönüllü 114 yoğun bakım hemşiresi ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, literatür doğrultusunda hazırlanan, Yoğun Bakım Hemşireleri Tanıtan Anket Formu, Genel Sağlık Anketi-28, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilere ilişkin frekans dağılımlarının yanında, iki gruplu karşılaştırmalarda, Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda, Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık ölçütü olarak, 0.05 kullanılmış olup, p0.05 olması durumunda ise anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Çalışmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin GSA puan ortalaması 8.21±6.6;“dürtüsellik genel”puan ortalaması 62.89 ± 8.76,“umutsuzluk genel”puan ortalaması 6.26 ± 4.45 olarak saptanmıştır. Hemşirelerin sosyodemografik özelliklerinin ve çalışma yaşamlarının ruhsal durumlarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional type descriptive study in order to determine the problems encountered by nurses who work in intensive care unit, to determine the problems faced by nurses and to determine and evaluate their psychological status. The universe of the study was carried out between JanuaryFebruary 2019 on the nurses working in the intensive care units of Numune Training and Research Hospital and Ankara Yıldırım Beyazıt University. The sample was completed with 114 intensive care nurses who did not identify and agreed to participate in the study. The data of the study were collected through the Intensive Care Nurses Introducing Questionnaire, General Health Questionnaire, Barratt Impulsivity Scale and Beck Hopelessness Scale. The data obtained from the study were analyzed by using SPSS 21 package program. In addition to frequency distributions related to data, Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons, and Kruskall-Wallis H test was used for comparisons with three or more groups. Correlation analysis was used to measure the relationship between variables. A significance level of 0.05 was used, p 0.05 is stated that there is no significant difference in the case. The mean score of GHQ of the intensive care nurses participating in the study was 8.21 ± 6.6; The mean tır impulsivity general 6.2 score was 62.89 ± 8.76, and the mean of 6 hopelessness 62 was 6.26 ± 4.45. It was observed that the sociodemographic characteristics of the nurses and the working conditions of the nurses affect their mental status.