Design and analysis of test rig for small scale wind turbine blade
Küçük ölçekli rüzgar türbini kanadı için test düzeneği tasarımı ve analizi
- Tez No: 613467
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRKAN ÇÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezde, 5 metre boyundaki RÜZGEM tam boy deneysel rüzgar türbini kanadı ve 9 metreye kadar olan küçük ölçekli rüzgar türbini kanatları için test düzeneği tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Bu tezin amacı, RÜZGEM projesi kapsamında, dünyadaki diğer örnekleri gibi bir test altyapısı oluşturulmasına yardımcı olmaktır. Çalışmanın en başında, literatür taraması yapılmış ve mevcut merkezleri incelenmiştir. Daha sonra, RÜZGEM kanadı tanıtılmış ve tasarım yükleri sunulmuştur. Kanada, tasarım moment dağılımına yaklaşan en iyi yükleri vermek için Excel çözücü eklentisinde yük uygulama noktaları ve karşılık gelen yükler iki nokta için optimize edilmiştir. Bu tasarım girdisiyle beraber, yük arayüzleri tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, hidrolik ekipman ve yük hücresi seçimi yürütülmüş olup, test düzeneği tasarımı ana reaksiyon duvarı ve yer destek yapısıyla beraber tamamlanmıştır. Tasarlanmış olan test düzeneğinin belirtilen kanat için static yüklerde çalışma kapasitesi sonlu elemanlar yöntemi ve el hesabıyla doğrulanmıştır. Son olarak, test altyapısını oluşturmak için gerekli tahmini maliyet hesabı ortaya dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a test setup for the experimental 5 meter RÜZGEM wind turbine blade and that can be used for small scale wind turbine blades up to 9 meter is designed and analyzed. The purpose of this thesis is to help establishing the test infrastructure under METUWIND project such as NREL, RISØ, CRES. The literature on the existing facilities is reviewed. After that, RÜZGEM wind turbine blade is introduced and design loads are presented. To apply these loads appropriately to the blade, the moment distributions are converted to concentrated loads at 2 saddle points optimizing the load locations and corresponding loads using Excel Solver Add-in. The objective of these solutions is to obtain the best moment distribution on the blade compared to the given design moment distribution. With this design input, the load interface design of test fixture is performed. Next, hydraulic equipment and load cell selection are carried out and support structure is designed which is composed of main reaction wall and ground support. Resultant test fixture capacity is verified by structural analysis using FEM and hand calculation methods under static loading. Finally, required infrastructural cost is estimated.