Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında semptom boyutuna göre utanç, yardım arama davranışı, içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Shame, help-seeking behavior, internalized stigmatization and quality of life according to symptom dimension in obsessive compulsive disorders
  1. Tez No: 613558
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize, toplumun yaklaşık %2-3'ünde görülen bir hastalıktır. Obsesyon ve kompulsiyonların haricinde, utanç duygusunun OKB'de işlevsellik kaybı ve semptomların sürmesinde de kritik öneme sahip olduğu öne sürülmektedir. Ayrıca semptom boyutunun yardım arama davranışı ve yaşam kalitesini etkilediğini gösteren çalışmalar da vardır. Bu çalışmanın amacı, OKB hastalarında utanç, yardım arama davranışı, içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesinin semptom boyutuna göre değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Polikliniğine başvuran, DSM 5'e göre OKB tanısı konulmuş olan, cinsel/dini obsesyonu baskın olan 36 OKB hastası, cinsel/dini obsesyonu olmayan 36 OKB hastası ve 36 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastalara SCID-1 uygulandı. Ek tanı alanlar dışlandı. Sosyodemografik veri formu, Yale Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği (YB-OKÖ), Boyutsal Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (BOKÖ), Utanç ve Suçluluk Ölçeği (USÖ), Suçluluk-Utanç Ölçeği (SUTÖ), Yardım Arama Tutum Ölçeği (YATÖ), Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa form (WHO-QOL BREF) uygulandı. Bulgular: Çalışmada cinsel/dini obsesyonu baskın olan grubun USÖ puanları 12,5; 7.2-17.0 (Ortanca, IQR), cinsel/dini obsesyonu olmayan grubun USÖ puanları 9.0; 7.5-15.7 (Ortanca, IQR) olarak saptandı. İki grup arasında utanç düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obsessive Compulsive Disorder (OCD) is characterized by obsessions and compulsions and is seen in 2-3% of the population. In addition to obsessions and compulsions, it is suggested that shame is also critical for loss of functionality and symptoms in OCD. There are also studies showing that symptom size influences help seeking behavior and quality of life. The aim of this study was to evaluate shame, help seeking behavior, internalized stigmatization and quality of life according to symptom size in OCD patients and to compare them with healthy controls. Method: This is a cross-sectional study. The study included 36 OCD patients with sexual / religious obsession predominantly diagnosed with OCD according to DSM 5, 36 OCD patients without sexual / religious obsessions and 36 healthy control groups who applied to the Erenköy Psychiatric Hospital Outpatient Clinic. SCID-1 was applied to the patients. Additional diagnoses were excluded. Sociodemographic data form, Yale Brown Obsession-Compulsion Scale (Y-BOCS), Dimensional Obsession Compulsion Scale (BOCS), Shame and Guilt Scale , Guilt-Shame Scale , Help Seeking Attitude Scale , Internalized Stigmatization Questionnaire and World Health Organization Quality of Life Scale-Short form (WHO-QOL BREF) were applied. Results: In the study, sexual / religious obsession was dominant in the group with 12.5; 7.2-17.0 (median, IQR) scores of the group without sexual / religious obsessions were 9.0; 7.5-15.7 (Median, IQR). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of shame levels (p> 0.05).