Tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığının yaygınlığı, öngörücüleri, karakter-mizaç özellikleri ile olan ilişkisi ve akademik başarıya etkisi
Smart phone addi̇cti̇on among medi̇cal students; prevalence, predi̇ctors, relati̇onshi̇p wi̇th temperament-character di̇mensi̇ons and effects on academi̇c achi̇evement
  1. Tez No: 613557
  2. Yazar: MARUF AGGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Telefon ve bilgisayar teknolojilerinin tek bir cihaz içinde birleştiren akıllı telefonlar icat edildikleri 2007 yılından günümüze çok hızlı bir şekilde günlük yaşamın bir parçası haline gelmişlerdir. Teknolojik olarak çok hızlı bir gelişim ve değişim içindeki bu aygıtlara her geçen gün daha fazla ilgi gösterilmekte, günlük kullanım süreleri giderek artmaktadır. Bu durum beraberinde birçok sorunu da getiren akıllı telefon bağımlılığı sorununu ortaya çıkarıyor olabilir. Çalışmamızın amacı tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı yaygınlığını, öngörücülerini, akademik başarıya etkisini ve mizaç-karakter özellikleri ile ilişkisini saptamaktır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi 1., 2., ve 3. sınıflarında eğitim gören 233 öğrenci katıldı. Çalışmada Sosyodemografik Veri Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Liebowitz Sosyal anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Cloninger'in Mizaç ve Karakter Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda katılan 233 öğrencinin 77'sinde (%33) akıllı telefon bağımlılığı saptandı. Akıllı telefon bağımlılığı ve genel akademik not ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı. Akıllı telefon bağımlılığı olan katılımcılarda daha yüksek oranda sosyal anksiyete ve depresyon düzeyleri saptandı. Mizaç ve karakter envanterine göre karşılaştırıldıklarında ise akıllı telefon bağımlılığı olan grupta daha yüksek yenilik arayışı ve zarardan kaçınma alt ölçek puanlarına karşın daha düşük kendi kendini yönetme ve iş birliği alt ölçek puanları saptandı. Yapılan lojistik regresyon analizine göre; aile gelir düzeyi yüksek olanlar olmayanlara göre 4 kat artmış akıllı telefon bağımlılığı riskine sahiptiler. Aynı lojistik regresyon analizinde; Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği toplam puanındaki bir birimlik artışın akıllı telefon bağımlılığı oranını 1.022 kat, Yenilik Arayışı alt ölçeği toplam puanındaki bir birimlik artışın akıllı telefon bağımlılığı oranını 1.087 kat ve Zarardan Kaçınma alt ölçeği toplam puanındaki bir birimlik artışın akıllı telefon bağımlılığı oranını 1.073 kat arttırdığı saptandı. Sonuç: Tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı oldukça yaygındır. Aile gelir düzeyi yüksekliği, sosyal anksiyete, yüksek yenilik arayışı ve yüksek zarardan kaçınma mizaç özellikleri akılı telefon bağımlılığı için risk faktörlerindendir. Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonların hayatımıza katkıları yanında sebep olduğu bağımlılık güncel bir sorundur. Bu sorunu tüm boyutlarıyla ele alan kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Smart phones, which combine telephone and computer technologies in a single device, have become a part of daily life very quickly since 2007 when they were invented. These devices are undergoing rapid technological development and change, more and more attention is being paid to these devices and their daily use is gradually increasing. This situation may cause smartphone addiction problem which brings many problems with it. The aim of this study was to determine the prevalence of smartphone addiction, its predictors, its effect on academic achievement and its relationship with temperament-character traits. Method: This is a cross-sectional study. 233 students attending the 1st, 2nd, and 3rd grades of Medical Faculty of Health Sciences University participated in the study. Sociodemographic Data Form, Smart Phone Addiction Scale Short Form, UCLA Loneliness Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Cloninger's Temperament and Character Inventory were used in the study. Results: In our study, 77 (33%) out of 233 students were found to have smart phone addiction. There was no statistically significant relationship between smart phone addiction and grade point average. Social anxiety and depression levels were found to be higher in participants with smartphone addiction. When compared with the temperament and character inventory, in the group with smartphone addiction, lower self-directedness and cooperation subscale scores were found despite the higher novelty seeking and harm avoidance subscale scores. According to the logistic regression analysis; those with high family income had a 4-fold increased risk of smartphone addiction than those without. In the same logistic regression analysis; It was determined that one unit increase in the total score of Liebowitz Social Anxiety Scale increased the smartphone addiction rate by 1.022 times, one unit increase in the Novelty Seeking subscale total score increased by 1.087 times and one unit increase in Harm Avoidance subscale total score increased by 1.073 times. Conclusion: Smart phone addiction is quite common among medical students. High family income level, social anxiety, high novelty seeking and high harm avoidance temperament characteristics are risk factors for smart phone addiction. Addiction caused by smart phones, which have become indispensable in our daily lives, is a current problem. Extensive studies are needed to address this problem in all its dimensions.