The Concept of freedom in Henry James 'The Portrait of a Lady'
Henry James'in 'The Portrait of a Lady' adlı romandaki özgürlük anlayışı
  1. Tez No: 61356
  2. Yazar: NURCAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Özgürlük kavramı Amerikan edebiyatında her zaman önemli bir rol oynamıştır. 1870'lerde Amerika' lıların çoğunluğu çiftçilik dışı şeylerle geçinmeye başladılar. İç savaştan sonra bir çok değişiklik oldu, Amerikalılar da bu arada yaşam tarzlarım değiştirdiler. Daha fazla kazanıp daha fazla harcar duruma geldiler. Bu değişikliklerden dolayı Amerikan yazarları, yurttaşlarının beğendiği bu değerleri sorgulamaya başladılar. Bu değerlerden biri de Özgürlük'tü. Bu çalışmanın amacı kendilerini toplumun geleneklerinden uzak ve bağımsız düşünen insanların nasıl kendi düşünce ve duygularının kölesi olduklarını göstermektir. Henry James romanlarında Özgürlük kavramına çok fazla önem vermiştir. Kendisi psikolojik romanın babasıydı, çünkü insanları yoğunluğuna inceleyerek onları derinliğine anlamıştı. James romanlarında zamanı yavaşlatarak okuyucunun bir konuşmadaki veya bir karakterin davranışındaki en ince ayrıntıyı görmesini sağlar. James'in başka bir özelliği de onun evrensel bir yazar oluşu. Romanlarında iki ayrı kültürden gelen iki insan bir araya geldiklerinde ne olduğunu göstermiştir. Henry James'in Bir Kadının Portresi adlı romanında bütün bu özelliklerin Isabel Archer' m kişiliğinde birleştiğim görüyoruz. Henry James Isabel Archer' ı farklı açılardan göstermeğe çalışmıştır. Isabel Archer Avrupa'da kaderiyle yüzyüze kalan bir Amerika' lı kız olan evrensel bir karakterdir. Genç, hayalperest ve tuhaf biri olarak çizilmiş. En önemli yanı özgür olduğunu, istediğini yapabileceğini ve tehlikeli insanların tuzağına düşmeden istediği gibi yaşayabileceğini düşünmesidir. Özetle, Henry James okuyucuya bir kadının yaşamla ve çevresiyle mücadelesini anlatan ayrıntılı bir portre çizmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of freedom has always played an important role in American literature. In the 1870's a majority of Americans started to make a non-farming living. After the Civil War there have been lots of changes and also Americans changed their life styles. They earned more and spent more. Due to those changes American authors started to question the values which were dear to their citizens. One of those values was freedom. The aim of this study is to show how people who think themselves free from the conventions of their society are in fact the slaves of their own thoughts and feelings. Henry James paid a lot of importance to the concept of freedom in his novels. He was the father of psychological novel, for he studied the human beings intensely and understood them deeply. James slows up the time factor in his novels so that the reader can sense every detail in a conversation or a character's action. Another feature of James is his having a universal appealing. In his novels he shows what happens when two characters from different cultures come together. In Henry James' The Portrait of a Lady the features mentioned above are mixed and in this way the reader confronts a different character under the name of Isabel Archer. Henry James tries to show Isabel Archer from various points of views. She is a universal character, an American girl confronting her destiny in Europe. She is young, full of imagination and curiosity. Her most important aspect is her thought that she is free and that she can do whatever she wants and live however she wants without falling into the trap of dangerous people.