Öngörülebilir ya da öngörülemeyen zor havayolu olan hastaların havayolu belirteçlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of airway markers in patients with predictable or unpredictable difficult airway
- Tez No: 613563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN, DR. EMEL KOÇER GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı havayolu belirteçlerinin zor entübasyonu ( Modifiye Cormack-Lehane Skoru 3 ve 4) öngörebilmesindeki prediktif değerlerini araştırdık ve karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: T.C.S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2019 – 01.10.2019 tarihleri arasında genel anestezi alan hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. 212 kontrol ve 38 zor entübasyon grubu olmak üzere 250 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların Modifiye Cormack-Lehane skorları (MCLS) Mallampati sınıflaması, atlanto-oksipital ekstansiyonu, interinsizör, sternomental, tiromental ve hyomental mesafeleri, boyun çevresi, mandibula protrüzyon testi, üst dudak ısırma testi ve zor entübasyon durumunda yapılanlar not edildi. Belirteçlerin ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerleri bulundu; lojistik regresyon analizleriyle sensitivite, spesifite, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer, kappa, McNemar p değeri ve güven aralıkları hesaplandı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Zor entübasyon olguların %15,2'sinde (MCLS 3 %13.6, MCLS 4 %1.6) saptanmıştır. Mallampati sınıflaması en yüksek sensitivite (%84.1) ve en yüksek negatif prediktif değere sahiptir. (%96.8) Bununla birlikte Mallampati sınıflamasının pozitif prediktif değeri nispeten düşüktür. (%48.6). AO ekstansiyon kısıtlılığı en yüksek spesifiteye (%99.5) ve pozitif prediktif değere (%92.3) sahipken, sensitivitesi oldukça düşüktür (%31.6). Genel anlamda en yüksek değerler toplam risk skoru≥3'e ait olup sensitivitesi %89.5, spesifitesi %86.8, PPD'i %54.8 NPD'i %97.9, doğru bilirliği %87.2, kappa değeri ise 0.606 ve McNemar p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we investigated and compared predictive values of different airway assessments in difficult intubation (Modified Cormack Lehane Score 3 and 4) Materials and Methods: The files of patients who received general anesthesia between 01.01.2019 and 01.10.2019 in T.C.S.B.U. Haseki Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. A total of 250 patients (212 control and 38 difficult intubation groups) were included in the study. Patients' Modified Cormack-Lehane score (MCLS), Mallampati classification, atlanto-occipital extension, interinsisor, sternomental, thyromental and hyomental distances, neck circumference, mandibular protrusion test, upper lip bite test were recorded. Also the actions in cases of difficult intubation were noted. Mean, standard deviation, minimum-maximum of difficult airway predictors were found; Sensitivity, specificity, positive predictive value, negative predictive value, kappa, McNemar p value and confidence intervals were calculated and compared with logistic regression analyzes. Results: Difficult intubation was reported in 15.2% of patients (MCLS 3 13.6%, MCLS 4 1.6%). Mallampati classification has the highest sensitivity (84.1%) and the highest negative predictive value. (96.8%) However, the positive predictive value of the Mallampati classification is relatively low. (48.6%). Limited AO extension has the highest specificity (99.5%) and positive predictive value (92.3%), while its sensitivity is very low (31.6%).