Migren atak ile acil servise başvuran hastaların ilk değerlendirilmesinde serum C-reaktif protein/albümin oranı
Serum C-reactive protein / albumin ratio in the first evaluation ofpatients applying to the emergency department with migraine attack
- Tez No: 613564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde migren patogenezinde nöroenflamatuar durumların, sitokinlerin, çeşitli sayıda nöropeptitlerin ve vazomotor değişikliklerin sorumlu olduğu bildirilmektedir C-Reaktif Protein (CRP), önemli bir enflamatuar marker olarak organ damarlarında subklinik aterosklerozu öngörebilen bir inflamasyon belirtecidir. CRP/ albumin oranı yeni bir inflamasyona dayalı prognostik skordur ve inflamasyon şiddeti ile ilişkili saptanmıştır. Bu çalışmada, acil servise migren atağı'na bağlı başağrısı şikayetiyle başvuran hastalarda ilk başvuruda ölçülen serum CRP/albümin oranlarının, MIDAS (Migrene bağlı iş kaybı değerlendirme ölçeği) skoru ile ölçülen migren ilişkili iş göremezlik durumunun derecesini tahmin etmedeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, serum CRP/albümin oranlarının migren tipinin (auralı ve aurasız) ayırımındaki prediktif değeri analiz edilecektir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Haziran 2019-Ağustos 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve migren atak teşhisi konulan 252 hasta alındı. Bu vakaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, vital bulgular, semptomları, semptom süresi, eşlik eden hastalıklar, ilk başvuruda CRP/Albümin ve Nötrofil/Lenfosit oranı (NRL) değerleri vaka veri formuna kaydedildi. Çalışmaya katılan hastalar MIDAS skoruna göre gruplara ayrıldı. Ayrıca auralı ve aurasız migren atak hastaları olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında yaş, serum CRP/Albümin ve NRL değerleri karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya 45'i erkek (%17,9), 207'si kadın (%82,1) olmak üzere toplam 252 migren atak tanısı konulan hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 37,50 ± 10,70 (yaş aralığı; 18-80 yıl) idi. Aurası olan hastaların yaş ortalaması 39,6 ± 11,9 (yaş aralığı; 18-80) yıl, aurası olmayan hastaların yaş ortalaması 35,8 ± 9,4 yıl (yaş aralığı; 18- Aurası olan hastalarda en sık karşılaşılan aura bulantı olup bunu sırasıyla fonofobi, kusma ve iştahsızlık takip etti. MİDAS skoruna göre gruplar arasında yaş ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives Today, it is reported that neuroinflammatory conditions, cytokines, various numbers of neuropeptides and vasomotor changes are responsible for migraine pathogenesis. C-Reactive Protein (CRP), as an important inflammatory marker, is an inflammatory marker that can predict subclinical atherosclerosis in organ vessels. The CRP / albumin ratio is a new inflammatory prognostic score and has been found to be associated with the severity of inflammation. In this study, it was aimed to investigate the role of serum CRP / albumin ratios measured at the first admission in patients admitted to the emergency department with a headache due to migraine attack, to estimate the degree of migraine-related incapacity that was measured by the MIDAS score. In addition, the predictive value of serum CRP / albumin ratios in the separation of migraine type (with and without aura) will be analyzed. Material and Methods 252 patients who applied to the Health Sciences University Haseki Health Practice and Research Center Emergency Medicine Clinic between June 2019 and August 2019 and diagnosed with migraine attacks were included in the study. Age, gender, smoking, vital signs, symptoms, duration of symptoms, concomitant diseases, CRP / Albumin and Neutrophil / Lymphocyte ratio (NRL) values were recorded in the case data form. The patients participating in the study were divided into groups according to the MIDAS score. In addition, it was divided into two groups as migraine attack patients with and without aura. Age, serum CRP / Albumin and NRL values were compared between the groups. Results A total of 252 migraine attack patients, 45 (17.9%) and 207 (82.1%), were included in the study. The mean age of the patients was 37.50 ± 10.70 (age range: 18- 80 years). The average age of patients with aura is 39.6 ± 11.9 (age range; 18-80) years, the average age of patients without aura is 35.8 ± 9.4 years (age range; 18- 89), and the average age in both groups There was a statistically significant difference (p = 0.005). ABSTRACT However, there was no statistically significant difference between the groups in terms of mean serum CRP / Albumin and NRL levels. Nausea is the most common aura in patients with aura, followed by phonophobia, vomiting and anorexia, respectively. According to the MIDAS score, there was a statistically significant difference between the groups in terms of average age.