Helicobacter pylori pozitif kronik gastrit olgularında nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı parametrelerinin incelenmesi
Investigation of neutrophil-lymphocyte ratio and platelet-lymphocyte ratio parameters in chronic gastritis with helicobacter pylori
  1. Tez No: 613570
  2. Yazar: EMİNE ALEV YALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Helicobacter pylori ile enfekte tüm bireylerde mide fonksiyonunda kronik değişiklikler ve gastrit meydana gelir. Gastrit tanısını kesin olarak koyabilmek histopatolojik incelemeyi zorunlu kılar. Helicobacter pylori varlığını tahmin etme, endoskopi için doğru zamanda karar verme aşamalarında yeni ve kolay ulaşılabilecek parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde NLO (nötrofil/lenfosit oranı) ve TLO (trombosit/lenfosit oranı) parametrelerinin inflamasyonu göstermede yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmamızda Helicobacter pylori enfeksiyonu ile NLO ve TLO parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 01.03.2016-01.03.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran, gastroskopi işlemi sırasında alınan biyopsi örnekleri doğrultusunda antral gastrit saptanan hastalar incelendi, bu olguların Helicobacter pylori varlığı ve hastalara ait hemogram parametreleri kaydedildi. Herhangi bir kronik ve aktif inflamatuvar hastalık öyküsüne sahip ve düzenli ilaç kullandığı veya son iki ayda antibiyotik kullanmış olduğu bilgisi elde edilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Anlamlılık p0,05). Helicobacter pylori pozitif grupta NLO değeri 1,86±0,51 ve TLO 118,58±32,18; negatif grupta NLO değeri 1,92±0,63 ve TLO değeri 117,21±34,82 saptanmıştır. Gruplar arasında NLO ve TLO parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Helicobacter pylori varlığını tahmin etme ve semptomatik hastalarda endoskopi için doğru zamanda karar verme aşamasında bu bakterinin vücutta oluşturduğu inflamasyonu tespit etmek için daha fazla olgu sayılarıyla ve farklı parametrelerle yapılacak büyük çaplı prospektif araştırmalar klinisyenlerin günlük hayattaki uygulamalarına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic changes and gastritis occur in all individuals infected with Helicobacter pylori. The definitive diagnosis of gastritis necessitates histopathological examination. There is a need for new and easily accessible parameters to predict the presence of Helicobacter pylori and make a decision for the right time for endoscopy. Currently, NLR (neutrophil-lymphocyte ratio) and PLR (platelet-lymphocyte ratio) parameters have been proven to be useful in demonstrating inflammation. The aim of our study was to investigate the relationship between Helicobacter pylori infection and NLR and PLR parameters. Materials (Patients) and Methods: The patients who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between on 01.03.2016-01.03.2019 and were found to have antral gastritis according to the biopsy samples which were taken during the gastroscopy procedure were examined, the presence of Helicobacter pylori and hemogram parameters were recorded. Patients with a history of any chronic and active inflammatory disease or who they had used regular medication or had used antibiotics in the last two months were excluded from the study. When evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. p value 0,05). In Helicobacter pylori positive group, NLR value was 1,86±0,51 and PLR was 118,58±32,18; in the negative group, the NLR value was 1,92±0,63 and the PLR value was 117,21±34,82. No statistically significant difference was found between the groups in terms of NLR and PLR parameters (p> 0,05). Result: Large-scale prospective investigations with larger numbers of cases and different parameters may help clinicians in daily life to predict the presence of Helicobacter pylori, to detect inflammation of this bacteria in the body and to make a decission at the right time for endoscopy in symptomatic patients.