Avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot ve Amblyseius californicus McGregor (Acarina: Phytoseiidae)'un Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae) ve bazı insektisit-akarisitler ile ilişkileri üzerine araştırmalar
The relationship of the predatory mites Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot and Amblyseius californicus McGregor (Acarina: Phytoseiidae) with the two-spotted spider mite Tetranychus urticae Koch (Acarina: Tetranychidae) and some insecticides-acaricides
- Tez No: 613599
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. SULTAN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada üç farklı gruptan bazı ilaçların (hexythiazox, dimethoate ve bifenthrin) iki noktalı kırmızı örümcek Tetranychus urticae ve avcı akarlara (Phytoseiulus persimilis, Amblyseius californicus) karşı laboratuar ve sera koşullarında toksik etkileri ve biyolojik mücadele ile kimyasal mücadelenin birlikte kullanılma olanakları araştırılmıştır. Laboratuar çalışmalarında Uluslararası Biyolojik Mücadele Organizasyonu (IOBC) değerlerine göre ilaçların biyoassay testlerinde avcı akarlara karşı zararlılık dereceleri sınıflandırılmıştır. Hexythiazox'un avcı akarların dönemlerine karşı zararsız (erginler için: 24 saat)-orta derecede zararlı (ergin ve genç dönemler için: 72 saat sonra) olduğu, bifenthrin'in P. persimils'in tüm dönemlerine zararlı olduğu saptanırken A. californicus'un ergin ve genç dönemlerine sırasıyla zararlı ve orta derecede zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Dimethoate'ın ise avcı akarların dönemlerine karşı zararlı olduğu saptanmıştır.Sera ve iklim odası çalışmalarında, ilaçlar düşük doz olarak (önerilen dozundan 1/3) uygulanmıştır. Selektif akarisit ve salınan predatörlere az zararlı olan hexythiazox, T. urticae popülasyonunu baskı altına tutmasında predatörler (P. persimilis ve A. californicus) ile uyum içerisinde bulunmuş ve hexythiazox ile predatörler kombine olarak IPM programında tavsiye edebileceği kanısına varılmıştır. Sentetik piretroid olan bifenthrin'in tek başına T. urticae popülasyonunu baskı altında tutmuştur. Bifenthrin + predatör doğrudan ve kalıntı etkisi uygulamalarında, bifenthrin'in etkisi T. urticae'ye karşı yüksek olduğu ve P. persimilis, A. californicus'a sırasıyla zararlı, orta derecede zararlı olduğu sonucuna varılmıştır. Bifenthrin ve predatörlerin arasındaki sinerjik etki T. urticae'ye karşı saptanamamıştır. Organik fosforlu olan dimethoate'ın tek başına, T. urticae popülasyonunu baskı altında tutamamış, dimethoate + A. californicus doğrudan ve kalıntı etkisi T. urticae popülasyonuna karşı uyum gösterdiği saptanırken dimethoate + P. persimilis doğrudan etki uygulamasında dimethoate'ın, P. persimilis popülasyonuna olumsuz etkilediği bulunmuştur. Bundan dolayı, dimethoate (doğrudan ve kalıntı etkisi) ile A. californicus ve dimethoate ile P. persimilis kalıntı etkisi durumunda kombine olarak IPM programında tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır. Avcı akarlar, P. persimilis ve A.californicus'un tek başına kullanmasıyla biyolojik mücadele olarak dimethoate ve hexythiazox'tan daha etkili ve uzun vadeli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxicities of some pesticides (hexythiazox, dimethoate and bifenthrin) against two spotted spider mite (TSSM) and predatory mites (Phytoseiulus persimilis, Amblyseius californicus) were determined under laboratory and greenhouse condition. Posssibility of using the combination of biological and chemical control was investigated. In laboratory tests toxicity of pesticides against predatory mites were evaluated by the IOBC (International Orginisation For Biological Control) toxicity categories. Hexythiazox was harmless (24/h)-moderately harmful (after 72/h) to all age periods of predatory mites, while bifenthrin harmful to age stages of P. persimilis, while to adult and immature of A. californicus was harmful and moderately harmful in sequence. Dimethoate was harmful to all age periods of predatory mites.In greenhouse and stable condition a selective acaricide hexythiazox, which had no toxic to predatories was compatible with predatory mites to repress the TSSM population. Therefore, the combination of hexythiazox and predatory mites can be proposed for IPM programs. Synthetic pesticide bifenthrin, had been repressed well the TSSM population. In treatments of bifenthrin + predators (direct and residiual effect), bifenthrin was effective to TSSM and harmfull, moderately harmfull to P. persimilis, A. californicus in sequence. For these reasons there was no support between bifenthrin and predators. Organophosphate, dimethoate can not control the TSSM well. There were combatibility between A. californicus and dimetoate in direct and residual effect treatments. While there was no combatibility between P. persimilis and dimetoate in direct effect treatment due to, the negative direct effect of dimethoate to P. persimilis performance. Therefore, dimethoate was combatibility with A. californicus in direct and residual effect case and with P. persimilis only in residual effect case. Because of this, dimethoate can be proposed for IPM programs. Efficacy of P. persimilis and A. californcus alone was effectual within long time than dimethoate and hexythiazox.