Bazı fenolik [1.1.1.1] metasiklofanlar ile oluşturulan yük-transfer komplekslerinin incelenmesi
Investigation of charge-transfer complexes formed with some phenolic [1.1.1.1] metacyclophanes
  1. Tez No: 613615
  2. Yazar: UFUK SANCAR VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yeni sentezlenen sübsttitüte fenolik [1.1.1.1] metasiklophanların değişik çözücülerde geçiş metalleri ile yaptığı kompleksler incelenmesi. Kuvvetli electron çekici (-NO2 gibi) sübstititüe fenoller ve p-asidik grup (OH, COOH gibi) veya p-karbooksilat grubuna sahip fenoller kullanıldığında bu bileşiklerin elde edilmediği gözlendi. Bu bileşikler Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(III) çözeltilerinin karışımından sadece Fe(III) ile kompleks verdiler. Komplekslerin metal/ligand oranı 1:1 dir. Yeni bileşiklerin elemental analizleri, 1H-NMR ve IR değerleri verilmiştir. Bu komplekslerin oluşum sabitleri literatürdeki metodlara göre tayin edildi. Bu komplekslerin Fe(III) iyonu için organic çöktürücü olarak kullanılabileceği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of new substitute phenolic [1.1.1.1] metacyclophanes was investigated to form complex with some transation metals in various solvents. It was observed that these compounds cannot prepared from strong electron-with drawing substituted phenols (e.g. -NO2), and the phenols which have p-acidic group (e.g. -OH, -COOH) or p-carboxylated group (e.g.-COONa). These compounds gave only with Fe(III) from a mixture of Cu(II), Ni(II), Co(II) and Fe(III). The complexes have metal/ligand ratio of 1:1. Elementel analysis, 1H-NMR, IR data of new compounds are given. The formation constant of these complexes were determined according to the literature methods. It was observed the these compounds can be used as organic precipitatinge reactive for iron(III).