Kazan Tatar düğün türküleri üzerine bir inceleme
An investigation on Kazan Tatar wedding songs
- Tez No: 613619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türkü, halkın sevincini, kederini dile getiren, belli bir şekli olmayan ancak bir ezgiyle söylenen halk edebiyatı ürünüdür. Türkülerde konu sınırlaması yoktur. Toplumu etkileyen her şey türkülerde yer bulmuştur. Kazan Tatar Türklerine ait cırların konusu da Türkiye sahası türküleri gibi çok çeşitlidir. Çalışmamızda Kazan Tatar Türklerine ait cırlar, Latin harflerine transkripte edilmiştir. Daha sonra Türkiye Türkçesine aktarılarak içerik, biçim, işlev, yaratım ve aktarım bağlamı özelliklerine göre incelenmiştir. Bu çalışmayla Türkiye sahasında Tatar Türkleri sözlü geleneği üzerine yapılan çalışmalara kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmamızın sonunda Tatar cırlarına ve bu cırların Türkiye Türkçesine aktarılmış metinlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The folk song is the product of anonymous folk literature which expresses the joy and grief of the people and has no particular form but is sung with a melody. Folk songs are the voice of the people. There is no subject limitation in folk songs. Everything that affects society has been found in folk songs. Like folk songs in areas of Turkey, the 'cır's (ballads) which belong to Kazan Tatar Turks have multifarious subjects. İn our study, tha 'cır's of Kazan Tatar Turks were transcribed to Latin letters. Later, being transferred to Turkish of Turkey contet, they were examined in the context of content, style, function, creation and transfer. Thus, it was created a source for following the researching which may about oral traditions of Tatar folk songs in Turkey area. At the end of our study, it has been given place to the texts including 'cır's of Tatar and translated to Turkish of Turkey.