Çora Batır Destanı üzerinde bir değerlendirme
A Treatise on the epic of Çora Batır
- Tez No: 120458
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
282 ÖZET“Çora Batır Destanı üzerinde bir değerlendirme”adlı bu çalışmada, Türk dünyası destanları içinde önemli bir yere sahip olan Çora Batır Destanı'nın Folklor geleneğimiz içindeki yeri ve önemi vurgulanmaya çalışıldı. | i Çora Batır Destanı, Türk-Tatar edebiyat ve destanlarının önemli eserlerinden biridir. Kazan Hanlığı'nın son yıllarında teşekkül ettiği tahmin edilmektedir. Daha sonra tüm Kuzey Türkleri arasında yayılmış ve bölge halkının müşterek kültür unsurlarından biri olmuştur. Bu çalışmanın başında, Kırım Türkleri, Kırım edebiyatı, Türk destanları, Kırım destanları ve Çora Batır destanı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra destana ait dört varyant transkripsiyonlu olarak yeni Türk alfabesine ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Destan varyantlarının ayrı ayrı vaka örgülerinin çıkarılması ve bunların birbirleri ile mukayese edilmesi neticesinde çeşitli tespitler ortaya konulmuştur. Çora Batır destanının şekil, dil, üslup ve kompozisyon açısından tahlil edildiği üçüncü bölümden sonra, destanda yer alan kahramanlar, olayların geçtiği coğrafya, destanda kullanılan hayvanlar ile bitkiler tanıtılmış ve bunların dökümü yapılmıştır. Son bölümde ise destana yansıyan kültür birikimi üzerinde durulmuş, ad verme, çocuk, derviş, evliya, din-ölüm, doğum, dua-tılsım, eşyalar, evlenme, düğün, fal, giyim-kuşam, halk eğlenceleri, oyunlar, sayılar, taşlar, yemin, yiyecek-içecek gibi motifler tanıtılmış sonra bunlardan en çok kullanılanların dökümleri yapılmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan çalışmanın ve mukayeselerin neticesinde elde edilen tespitler sıralanmış, ardından ise aktarım sırasında muhafaza edilen kelimeler ile bibliyografya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
283 ABSTRACT In this studies which is“Çora Batır of epic”, it is studied the importance of the Çora Batır of epic that is well known in Turkish World poems in our cultural life The Çora Batır of epic is the one of the popular poem of the Turkish- Tatar culture and poems. It is thought that is occured in last years of the Kazan Hanlığı and than it is known by all North Turkish and common cultural living in this area. At first part of this studies it is given some information about Kinm- Turkish culture, Turkish poems, Crimea epics and Çora Batır epics. After than four variant is translated with trancription to the new Turkey Language by using Turkish alphabetic system. Some results are given by taking epic variants as different and making difference between each poems variants. After the third section which analayzes as language, compozition, shape and sense, it is meet heros, geoghraphics living poem, animals used in poem and herbals and than these are listed in this part Finally, it is related with cultural effects on poem, for example, names, child, derviş, evliya, religion-death, born, materials, married, wearing, nation entertainment, games, numbers, stones, apologices, eats-drinks, e.g and these are listed in this studies. In final part, all results are listed and than all words that is used is shown in final part.