Aybastı Perşembe yaylası ve civarı ormanlarında yaban hayatı ve ekoturizm olanakları üzerine incelemeler
Investigations on wildlife and ecotourism possibilities in Aybasti Perşembe plateau and forests
- Tez No: 613690
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Aybastı Perşembe Yaylası; Ordu İline 100 km mesafede Aybastı İlçesinde yer almaktadır. Son derece güzel, jeolojik, jeomorfolojik ve ekolojik açıdan önemli, menderesleri barındırmaktadır.Kendine özgü tipik emsalsiz çok sayıda yaban hayvanı barındırdığı bilinmekte ise de bu konuda yapılmış bugüne kadar herhangi tespit çalışması yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bunun yanında, yöre halkının ekoturizm olanaklarından, milli park ve regreasyonel aktivitelerinden faydalanalabileceği, son derece zengin kaynak değerlerine sahip olduğu tarafımızdan yapılan ön çalışmalarda tespit edilmiştir. Bu tez çalışması ile söz konusu araştırma alanında yaşayan yaban hayvanları tespit edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca; Türkiyenin bilinen ekoturizm zenginliklerine bir tanesinin daha katılması açısından, söz konusu yörenin milli park olarak ayrılma kriterlerine sahip olup olmadığı, var ise diğer ekoturizm olanakları ve potansiyel alanların tespiti yapılacaktır. Bu çalışmanın özgün değeri yüksek görünmekte olup rafting, off-road, tracking ve diğer ekoturizm faaliyetleri belirlenip ülke ekonomisine ve kullanma-kullanım dengesi içerisinde sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda durumu ortaya konulacaktır.Tespit edilecek olan yaban hayvanlarının kırmızı listedeki (Redlist) yeri ve biyoçeşitlilikteki durumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Aybastı Perşembe Plateau, located in Aybasti district, 100 km away from Ordu Province. Extremely beautiful, geological, geomorphological and ecologically important, menderesleri.It's specific typical of many wild animals are known to host, although this issue has been done so far no detection study is understood. In addition, it has been determined in our preliminary studies that the local people can benefit from the opportunities of ecotourism, national parks and their regenational activities and they have extremely rich resource values. With this study, it will be tried to determine the wild animals living in the research area. Also; In terms of Turkey's accession to the known than ecotourism, whether the criteria have to leave the area as a national park, there will be held the detection of other ecotourism opportunities and potential areas. Rafting, off-road, tracking and other ecotourism activities will be determined and the situation will be determined in line with the national economy and use-use balance in line with the principle of sustainability.