Rasyonel kübiklerle pozitif verilerin korunması ve sınırlı verilerin görselleştirilmesi
Protection of pozitive data with rational cubics and visualizing of constrained data
  1. Tez No: 613691
  2. Yazar: KÜRŞAT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, veriler pozitif olduğunda grafiklerin gösterilmesine katkı sağlar. Burada verilerin görsel görüntüsünün düzgün ve tatmin edici görünmesini sağlayacak şekilde temsil edilmesi gerekir. Görsel Görüntünün pozitifliği her yerde korunur ve hesaplama maliyeti ekonomiktir. A, C1 parçalı rasyonel kübik fonksiyonu, genel formda, bu amaç için kullanılmıştır. Yöntem başlangıçta 1D verileri için uygulanır ve sonra dikdörtgen bir ızgara üzerinde düzenlenen veriler için enterpolasyonlu rasyonel bir kübik olmayan forma genişletilir. Pozitif verileri, pozitif eğriler ve yüzeyler formunda görselleştirmek için rasyonel fonksiyon tanımında serbest parametrelerde basit yeterli koşullar geliştirilmiştir. A, C1 parçalı rasyonel kübik fonksiyonu en genellenen formu sınırlı eğrilerin görünümündeki sınırlı verilerin görselleştirilmesinde kullanılır. Rasyonel kübik fonksiyonu, rasyonel bikübik fonksiyonuna genişleyebilir. Yeterli kabul edilen veriler yüzeyi korumak için rasyonel bikübik fonksiyonun açıklamasındaki şekil parametrelerini şekillendirir. Ayrıca, iyi bir görsellik elde etmek için şekil üzerinde dört farklı parametreyi seçebiliriz. Bu tasarı sadece şekil korunmasını ve iyi görselleştirilmesini değil ayrıca ekonomik hesaplamayı da açıklar.
Özet (Çeviri)
This study contributes to the display of graphs when data is positive. Here the data must be represented in such a way that the visual appearance of the data appears smooth and satisfactory. The positivity of the visual image is maintained everywhere and the cost of calculation is economical. A, C1 piecewise rational cubic function, in its most general form, has been utilized for this objective. The method is implemented for the 1D data initially and then it is extended to an interpolating rational bicubic form for the data arranged over a rectangular grid. Simple sufficient conditions are developed on the free parameters in the description of the rational function to visualize the positive data in the form of positive curves and surfaces. A, C1 piecewise rational cubic function in its most generalized form has been used to visualize constrained data in the view of constrained curves. The rational cubic function is then extended to rational bicubic function. Data dependent sufficient conditions are developed on shape parameters in the description of rational bicubic function to preserve the shape of constrained data arranged over rectangular grid in the view of constrained surfaces. In addition, we can select four different parametres on the figure to get a good visuality. This scheme not only explains shape preservation and good visualization, but also economic calculation.