Çeşitli derecelerdeki depresyonun giderilmesinde Beck'in bilişsel terapisinin etkinliğinin incelenmesi
Investigating the effectiveness of Beck's cognitive therapy to treast the several levels of depression
- Tez No: 61373
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
02. Özet Bu araştırmanın temel amacı, Beck'in bilişsel terapisinin bireysel ve grup uygulamalarının üniversite öğrencilerinde görülen hafif, orta ve ciddi derecedeki depresyonların tedavisindeki etkililiğinin incelenmesidir. Araştırmada, önce betimsel yöntem, sonra deneysel yöntem kullanılmıştır. Betimsel yöntemin kullanıldığı ilk aşamada K.T.Ü. Fatih Eğitim Fakültesindeki öğrencilerden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilmiş 606 öğrenciye Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Her derecede depresyonlu öğrenciler belirlenmiş ve çeşitli değişkenlere göre depresyon oranlan incelenmiştir. Deneysel yöntemin kullanıldığı ikinci aşamada gönüllü öğrencilerden tesadüfi olarak her depresyon derecesinde bir kız ve bir erkek öğrenci bireysel terapi için seçilmişlerdir. Gönüllü öğrencilerden her bir depresyon derecesi için yine tesadüfi olarak seçilerek her biri dört kız ve dört erkek öğrenciden oluşan birer deney ve birer kontrol grubu oluşturulmuştur, deneyden önce tüm öğrencilere Zung Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Beck'in Bilişsel terapisi, bireysel ve grup terapisi şeklinde haftada iki kez olmak üzere beş hafta uygulanmış, kontrol gruplarına herhangi bir psikolojik yardım verilmemiştir. Terapilerin bitiminde tüm öğrencilere Beck Depresyon Envanteri ve Zung Depresyon Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrencilerin %34'ünde depresyon bulunmadığım, %3 1inde hafif derecede, %24'ünde orta derecede ve %11'inde ciddi derecede depresyon bulunduğunu göstermiştir, kızlar ile erkekler arasında ve sınıf düzeyleri arasında depresyonun görülme oram açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Depresyon alt sosyo-ekonomik düzeyli öğrencilerde ve kırsal kesimden gelen öğrencilerde daha çok görülmüştür. Beck'in bilişsel terapisinin hem bireysel, hem de grup terapisi şeklinde uygulanması depresyonu gidermede etkili olmuş. Yapılan istatistiksel analizlerde de anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur. Hafif ve orta dereceli depresyon tamamen giderilmiş, ciddi derece depresyon ise hafif dereceye indirilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary The main aim of this study is to investigate the effectiveness of Beck's cognitive therapy performed both individually and group on mild, moderate and severe depressions experienced by university students. In this study, at first stage descriptive and secondly experimental research methods were used. At the first stage used descriptive research method, Beck Depression Inventory was administered to 606 students selected by means of stratified random sampling method among 3094 students going on their education at Fatih Education Faculty of Karadeniz Technical University. Considering the scores of inventory, the proportions of each level of depressions were found, and using several statistic techniques, the incidence of depression in relation to some variables such as sex, grade level, the place coming from and socio-economic status were investigated. At the second used experimental research method, for each level of depressions a female and a male student were selected randomly from volunteers for individual therapies, and for each level of depressions experiment and a control group including four female and four male students were selected randomly from volunteers for group therapies. Before the therapies Zung Depression Scale was administered to all the students. And then Beck's cognitive therapy was performed both individually and group in a total of 10 sessions, two times weekly. Control groups were not given any counseling. After completing therapies, Beck Depression Inventory and Zung Depression Scale were administered to all the students again. Results showed that, there were no depression at 34% of all the students, were mildly depression at 31% of, moderately depression at 24% of, and severely depression 11% of all the students. There were no significant statistical differences in regard to the variables of sex and grade level (p > 0.05). Depression was observed more in the students have low socio economic status and come from province. It is found that, mildly and moderately depression were treated completely, and severely depression was reduced to mild level by Beck's cognitive therapy performed both individually and group (p < 0.005 for Zung's scores, and p < 0.001 for Beck's scores). VIE