Ankara gar yerleşkesinin bir parçası olarak Ankara oteli ve değer temelli korunması
Ankara hotel as a part of ankara railway station complex and proposals for value-based conservation
- Tez No: 613726
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN, ÖĞR. GÖR. ESRA ÖZKAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Tezin amacı, 1924 yılında inşa edilen ve günümüzde kullanım dışı kalan Ankara Oteli'nin sahip olduğu değerlerin belirlenmesi ve geleceğe aktarılmasına yönelik koruma önerilerinin geliştirilmesidir. Ankara, demiryolu ile 19.yy sonunda tanışmıştır. Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte Gar Yerleşkesine eklemlenen ilk yapı olan Ankara Oteli, nüfusu hızla artan başkentin konaklama ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. O dönemde başkentin tek konaklama yapısı, 19.yy sonunda inşa edilen, insanların ve binek hayvanlarının konaklayabildiği Taşhan'dır. Bu bağlamda yapı, Cumhuriyet tarihinin modern anlamda tasarlanan ilk oteli olma özelliği taşımaktadır. Ancak yapı tamamlandığında dönemin ihtiyaçları nedeniyle TCDD'ye ait yönetim binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1960'larda yurt olarak işlevlendirilen yapı, 1990'dan 2019 yılına kadarki dönemde T.C.D.D. Müzesi ve Sanat Galerisi olarak yaşamını sürdürmüştür. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, yeni kurulan başkentin ilk modern konaklama yapısı olarak tasarlanan ancak hiçbir zaman özgün işlevi ile kullanılamayan yapı, fiziksel bütünlüğünü ve özgün mimari niteliklerini koruyarak günümüze ulaşmıştır. Tarihsel süreçte Gar Yerleşkesi'ne farklı işlevlerle hizmet eden yapı, başkentin kentleşme sürecinin ve modern hayata geçişin tanıklarından biri olarak geleceğe aktarılması gereken bir kültür mirasıdır. Tez kapsamında, Ankara Oteli'nin mevcut durumu belgelenerek, restitüsyon araştırmaları ile yapının özgün durumu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Ankara Oteli'nin sahip olduğu soyut ve somut değerler bütününün korunarak geleceğe aktarılmasına ve“Demiryolu Müzesi”olarak kullanımına yönelik bir restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the values and develop a conservation proposal to transfer it to future use of Ankara Hotel, which was built in 1924 and which is not in use today. The railroad was introduced to Ankara at the end of the 19th century. After the proclamation of the Republic, the first building designed to meet the accommodation needs of the rapidly growing population was Ankara Hotel. At that time, the capital's only building for people and beast was Tashan built at the end of the 19th century. In this context, the building, designed in the sense of modern history of the Republic was the hotel mentioned earlier. However, when the building was completed, it was used as an administrative building of TCDD instead. In the early years of the Republic, the building, which was designed as accommodation, but never used with its original function, has preserved its integrity and original architectural qualities. The building, which served different needs to the railway complex throughout this time, is a transition to urbanization process and a cultural heritage that must be transferred to the future transition to modern life. Within this framework, by documenting the current status of this hotel, the eigenstate of the building is laid bare through restitution research. As a result, by conserving the concrete alliance of values and carry to future use of the Ankara Hotel a restoration proposal has been introduced.